Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor s novým starostou Lomnice nad Lužnicí Petrem Baštýřem

6. 12. 2018

Lumír Šarman, 12. listopadu 2018

Už jste se stihl zabydlet v nové roli?
   Zvykám si. Pomalu a jistě. Je to náročné, ale zvykáme si oba i s panem fotografie-p-bastyre.jpgmístostarostou.

Jak proběhlo předání funkce mezi vámi a odcházejícím starostou Karlem Zvánovcem?
   Klidně. Předávací protokol ještě není podepsán, ale jsme dohodnuti, že když budu cokoliv potřebovat, mám zavolat. Až si vše přeberu, podepíšeme předávací protokol.

Co vás v prvních dnech na radnici nejvíce překvapilo?
   My jsme byli prezentováni jako Ti, kteří přijdou a rozdají výpovědi, takže mě překvapuje vstřícnost zaměstnanců, když zjistili, že to není pravda – že sem jdeme opravdu jako profesionálové a je zase jako profesionály bereme. Že očekáváme jenom práci, nic jiného.

Na co se chcete zaměřit do konce roku?
   Už jsme měli jednání o opravě kašny. Proběhlo dneska. Další jednání, které proběhlo také dnes, bylo o opravě naučné stezky. Začínáme pracovat na Nádražní ulici, abychom mohli po novém roce začít. Co nás čeká ve velice krátké době – chtěli bychom to schválit v zastupitelstvu ještě do konce roku – je převedení právní formy organizační složky (Správa a údržba majetku města, pozn. redakce), jak jsme předesílali. Chceme, aby tahle služba město nejenom upravovala, ale tvořila i zisk. Netvrdím, že to budou milióny. To v žádném případě, ale bude to i služba občanům, což ve stávající formě nešlo.

Zmínil jste změnu právní formy organizační složky města. Chcete se vrátit k tomu, co tu bylo v předminulém volebním období?
   Ne. V žádném případě už nepůjdeme cestou příspěvkové organizace. Chtěli bychom ji převést na společnost s ručením omezeným.


Ing. Augsten mluvil na ustavujícím zastupitelstvu v souvislosti se zřízením funkce uvolněného místostarosty o zrušení místa vedoucího organizační složky města. To v současné chvíli zastává Vladimír Ohrádka. Znamená to, že s ním dále nepočítáte?
   Věc se má následovně. Pan Ohrádka k dnešnímu dni (9. 11. 2018, pozn. redakce) předal organizační složku panu Augstenovi, místostarostovi města, protože od 12. listopadu nastupuje dovolenou. Tu má do 31. prosince. Ještě s bývalým starostou už podepsal dohodu o rozvázání pracovního poměru. S námi už spolupracovat nechtěl.

Možná si teď někteří lidé zaměstnaní na městském úřadu položí otázku, jestli se jich netýká něco podobného.
   Jak jsme předesílali hned po volbách a před ustavujícím zastupitelstvem, žádné čistky se nechystají. Nikdy nebyly připravené ani se nechystají. Jediný, kdo na vlastní žádost odešel, byl pak Ohrádka. Nikdo nemusí mít strach.

Pan místostarosta Augsten zmínil na ustavujícím zasedání zastupitelstva v pondělí 5. listopadu existenci programového prohlášení vaší koalice. Mohl byste zmínit jeho zásadní body?
   Je to průnik našich volebních programů. Každopádně tam je komunikace s občany, oprava naučné stezky, změna právní formy organizační složky a samozřejmě oprava infrastruktury, to znamená ulic. Chceme navázat na naše předchůdce. Doufám, že další splnitelný cíl do budoucna je nová tělocvična. Každopádně budeme makat, co to půjde.

Už máte první obrázek o tom, v jakém stavu jsou finance města?
   Situace se docela kryje s tím, co jsme očekávali. Můžeme začít něco dělat.

Máte v plánu provedení finančního auditu?
   To bylo součástí naší koaliční dohody, že ho necháme udělat. Nejdříve jsme si mysleli, že uděláme i personální, ale ten bych v současné chvíli vynechal. Není na pořadu dne. Ten finanční ale ano.

Máte představu do kdy by měl být hotový?
   Časový horizont vám neřeknu. Bude to ale co nejdříve. Teď hledáme společnost, která nám ho  za přijatelnou částku udělá, aby to příliš nezatížilo rozpočet.

Jak jste byl spokojený s průběhem ustavujícího jednání zastupitelstva?
   Myslím, že jsme ho měli dobře připravené. Pár věcí bylo nových, protože jsme chtěli, aby to i trošku vypadalo. Každý zastupitel měl svou jmenovku. Židle byly jako v divadle nebo v kině. Takhle to chceme dělat celé čtyři roky. Trošku mě překvapila reakce opozice, která nejdříve deklarovala, že výbory (kontrolní a finanční, pozn. redakce) chce a pak, když jsme jí je nabídli, tak byla strašně překvapená.

Teď máte asi na mysli zastupitele za LKNK, že?
   Přesně tak. Oni to ve vyjádření na stránkách Alternativy jasně deklarovali, že výbory chtějí. Takže je dostali. My jsme byli připravení, že jeden výbor dostane ČSSD a jeden LKNK. Myslím si, že to byla férová nabídka.

Určitě jste přemýšleli o tom, jak budete v tomto volebním období komunikovat s občany. Předcházející radnice využívala oficiální webové stránky města a Lomnické listy. K tomu vystupovali zástupci města na různých akcích. Co plánujete vy?
   S webovými stránkami budeme každopádně pokračovat. To je myslím dnes úžasná věc. Co se týče Lomnických listů. Chtěli bychom trochu změnit jejich formu. Ta současná byla nečtivá, lidi nezajímala. Chceme taky zvýšit náklad a doručovat je bezplatně do každé rodiny. V kulturních akcích chceme pokračovat a zároveň občanům naslouchat. Zastupitelstva by se měla konat raději častěji a s méně body, aby byl prostor pro občany. Abychom se tam nehádali a na diskusi byl čas až v půl dvanácté. Zastupitelstva by se tak mohla konat jednou za měsíc, za šest týdnů a třeba jenom s dvanácti body, abychom se na diskusi s občany dostali třeba v osm, kdy to lidi ještě baví. Na posledním jednání mě překvapilo, že se lidé skoro neptali.
   Nezáleží to ale jenom na nás. Půjde taky o to, aby opozice byla konstruktivní, jak deklarovala. Jak jsem řekl, je konec osobním urážkám a invektivám. To se tolerovat nebude. Sešlo se patnáct inteligentních lidí a v takovém duchu by se jednání mělo nést. To je naše koaliční vize.  

Chystáte nějaké změny v tom, jak naplánovala oslavy Vánoc a konce roku minulá radnice?
   Už je to naplánované a myslím, že velice dobře. Druhého prosince bych chtěl všechny spoluobčany pozvat na rozsvícení vánočního stromu, kterým vlastně v Lomnici nad Lužnicí začne advent.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář