Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor s Miroslavem Řepou - 2. část

21. března 2014, Lumír Šarman

Na webových stránkách místní organizace ČSSD si každý může přečíst, že starostka města Iva Nováková byla s ostudou vyloučena z ČSSD. Ona to v rozhovoru z 6. března prezentovala jinak. Jak to tedy s jejím vyloučením bylo?

Vezmu to, když dovolíte, trochu ze široka. Když jsme připravovali kandidátku před volbami v roce 2010, dohodli jsme se s Ivou Novákovou, že bude lídrem kandidátky sociální demokracie. Dala si tehdy ale podmínku, že nechce být angažovaná v žádné politické straně, že chce být nezávislá. Naše vedení to respektovalo.
   Ve volbách jsme dostali hodně silný mandát. Zhruba po půl roce požádala paní starostka o členství v ČSSD. Mě to tehdy docela zarazilo a zeptal jsem se jí na schůzi, jaký je důvod změny jejího dřívějšího názoru. Ona tehdy odpověděla obecně v tom smyslu, že má k sociální demokracii nejblíže. Drtivá většina členů pak její členství odhlasovala. Já a možná další dva lidé se hlasování zdrželi. Vadila mi možná účelovost toho kroku.
  Po nějaké době začala paní starostka prezentovat rozpory, které jsem s ní údajně měl. Prý jí to dokonce zasahovalo do osobního života. Znovu opakuji, že z mé strany to nikdy nebylo osobní. Nicméně paní starostka požádala dopisem místní organizaci o vystoupení. Na členské schůzi jsme její žádost projednali a starostce jsem odpověděl, že MO její žádost akceptuje. Ona se pak pokusila stát se členkou jinde – v Suchdole a v Třeboni. Jenže tam její žádost odmítli.
   Pokud jde o její vyloučení, tak musím říct, že vyjádření paní starostky, které jsem četl na vašich stránkách, neodpovídá stanovám ČSSD. Paní starostka přišla o členství na základě porušení stanov ČSSD, ale to už řešil Okresní výkonný výbor ČSSD v Jindřichově Hradci. Za to, že starostka neznala stanovy naší strany, opravdu nemohu.

A kde byla ona zmiňovaná ostuda?

Koncem ledna proběhla okresní konference v Jindřichově Hradci a tam se také probíraly záležitosti spojené s naší místní organizací a naším městem. To vše za přítomnosti předsedy senátu pana Štěcha, hejtmana Jihočeského kraje a dalších osobností strany. Musím říct, že o našem městě se nemluvilo v pozitivním smyslu a bylo nám tam jako zástupcům Lomnice hodně nepříjemně. Bohužel to ale nebylo jenom tam.  I na krajském úřadě nás starostka „proslavila“. Ono se to ale lidem zvenku vysvětlit nedá – ta situace, která tady momentálně je. 

Pojďme se podívat trochu do budoucna. Počítáte s tím, že budete v podzimních komunálních volbách kandidovat?

Počítám, ale nelpím na tom, abych na kandidátce byl. Musím říct, že jako dlouholetý sportovec neutíkám z boje a nebudu tady někomu vyklízet pole. Proto jsme v roce 2010 nekandidovali. Při přípravě na nové volby chceme postavit kvalitní kandidátku.  Teď je tu prezentován obrázek Řepy, jako škůdce. Vždycky jsem ale postupoval podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Tak chci konat i nadále. Pokud bych měl být ale přítěží, opravdu u toho nemusím být. O tom rozhodnou naši členové.

Chtěl byste být starostou Lomnice?

Nechtěl. Budoucí starosta to nebude mít v žádném případě jednoduché. To vidím na věcech, které probíráme na radě města, a které jsou nedotažené. Když se ale obklopí schopnými lidmi, tak může naše město posunout pozitivním směrem. Abychom byli vnímání jako město, které se nehádá, které neustále neřeší nějaká trestní oznámení.
   Když bych měl jasně odpovědět na vaši otázku – já ambice být starostou nemám, jedině pokud by byla jednoznačná podpora z členské organizace. V žádném případě se na tento post necpu. Spíše bych tam viděl člověka se širším rozhledem, který je trochu nad věcí. Uvidíme, jak rozhodnou voliči.

Jaký vztah máte k TJ Tatran?

Stále pozitivní, tak jako v letech, kdy jsem byl více jak třicet let jejím členem. Pak jsem jím být přestal, ale ne z vlastní vůle. To je známá kauza, kdy jsem byl asi nepohodlný vedení Tatranu. Nechtěl jsem se nikde vnucovat. Fotbal mám stále rád, ale vznikly i nové oddíly, které si zaslouží svou podporu. Tímto bych chtěl pochválit i DTJ Kondor. V tělovýchovné jednotě mám kamarády, ale ti jsou bohužel masírováni vedením Tatranu, jaký jsem syčák, který jim nechce dát peníze atd. Já jsem při jednáních rady vždy zastával postoj, že si Tatran peníze a podporu zaslouží. Finanční prostředky se oproti minulosti prakticky nezměnily. K tomu dostali v minulém roce dalších třicet tisíc korun ze zlepšeného hospodářského výsledku Služeb města. 
   Teď bych chtěl trochu odbočit a vrátit se k poslednímu zastupitelstvu, kdy nebyl odhlasován příspěvek včelařskému kroužku. Zklamala mě argumentace pana Krejníka, že žádost byla podána pozdě. Škoda že takto nevystupoval, když jsme Tatranu převáděli zmíněných třicet tisíc korun v průběhu minulého roku k již schválenému příspěvku, který činil více jak dvě stě tisíc korun. To bylo také po termínu. Já nějaký příspěvek včelařskému kroužku zkusím znovu navrhnout na radě města. Tento příspěvek by měl být financován ze zlepšeného hospodářského výsledku Služeb města. 

Poslední otázka: co podle vás Lomnice teď nejvíc potřebuje?

Ačkoliv to bude před volbami těžké, tak zklidnit atmosféru. Abychom se na sebe na ulici nemračili a nedívali se na sebe, jako že ten je s tím a ten s tím. Aby město zase začalo fungovat. Pak by se měly budovat věci, které jsme chtěli, a ke kterým jsme se bohužel v tomto volebním období nedostali. To znamená například opravy povrchů některých ulic. Na to peníze v rozpočtu byly a nějakým způsobem se rozutíkaly na zakázkách, ke kterým se stále snažím získat podklady.
Před volbami jsme nechtěli jít cestou dalšího zadlužování Lomnice. Využívat jen to, co město má. Dluh za celé funkční období se podařilo zhruba o deset milionů snížit. Občané mohou říct, že zůstal stejný, ale to je díky vracení dotace a placení sankce při zateplování školy (cca. 10 miliónů). Všichni víme, kdo v té době byl starostou, kdo prováděl stavební dozor, kdo byl stavebním technikem. V morální rovině je to pro mě jasné, i když určit konkrétního viníka bude těžké, jak řekla starostka a to mě překvapuje… 
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář