Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor s Michalem Doktorem (2011)

16. 3. 2011

Rozhovor: Máme se znovu pokoušet o kvadraturu kruhu?

Poprvé na stránkách elektronické Alternativy přínášíme žánr rozhovoru. Vzhledem k tomu, jak frenkvetovaná jsou v posledních měsících ekonomická témata, požádali jsme o odpovědi na několik otázek lomnického poslance parlamentu Michala Doktora (ODS), který je místopředsedou rozpočtového výboru.

Vláda předložila koncept důchodové reformy, který je zatím vnímán některými odborníky, částí politického spektra i veřejnosti jako rozporuplný. Někdo ho také označuje za málo ambiciózní. Jde zejména o možnost (pro mladší povinnost) vyvést 3% z pojištění do soukromého fondu, ale s tím, že ty peníze tam člověk bude mít až do důchodu. Odpůrci tohoto řešení říkají, že 3% jsou příliš málo, aby to bylo na stabilitě důchodového systému znát a že jde hlavně o byznys pro finanční poradce a finanční instituce, které budou peníze spravovat. Jaký je váš názor?

Debata o reformě penzijního systému v ČR představuje velmi tvrdý oříšek. S úctou a michal.jpgrespektem vnímám naléhání prezidenta republiky Václava Klause na širší společenskou diskusi a vyšší míru dohody mezi politickými subjekty. Konstatuji a rekapituluji zároveň: ČSSD využijí manévru OPT-OUT, tj. vyvedení části zdrojů průběžného systému zcela odmítá. KSČM připouští výhradně penzijní systém postavený na dominantní roli vlády = zachování a posilování dnešního stavu. A odborná veřejnost označuje OPT-OUT na úrovni 3% za málo odvážný. S kým tedy debatu vést? A jaké vyšší kvality lze takto dosáhnout? Máme se znovu a znovu pokoušet o kvadraturu kruhu?

Vysvětluje podle vás vláda reformu penzijního systému dostatečně?

Vláda připravovala trojmanévr. Reformu důchodového systému, resp. spuštění II. pilíře. Reformu daňové zátěže spočívající ve sjednocení sazby DPH, přesunu daňové zátěže ze zdanění práce ke spotřebě. Selháním jednoho z koaličních partnerů se celý projekt zvrhl na mediální běsnění. Ministr vlády žádající vysvětlení jevu, pro který hlasoval, je v mých očích kašpar. Neumí-li vysvětlit tento koncept, nemá být ministrem vlády.

Diskutuje se také o sjednocení sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Oficiálně tak stát získá peníze právě na reformu důchodů. Ozývají se potravináři a s nimi politici z levicových stran, protože to povede ke zdražení mnoha výrobků včetně základních potravin. V posledních dnech se pak vede debata o dopadu zvýšení DPH na prodej knih a tedy i vzdělanost populace. Jak se díváte na sjednocování DPH?

Ozývají se všichni profitující na rozdílných sazbách či výjimkách dnes platného systému. Preferuji systémy bez takových šedých zón, nejen v DPH.


Jak podle vás zatím funguje spolupráce ve vládní koalici? Navenek pronikají různé spory a může to vypadat, jako že už nejste tak jednotní, pokud jde o směr, kterým chcete českou republiku vést.

Jednota organizovaná vládnoucí stranou je snad dávno opuštěný koncept. Vláda se ve svém mandátu vládnout zodpovídá poslancům, kteří ji vyslovují důvěru... To ovšem nelze zaměňovat s dětinskostí a ideovou labilitou jednoho z partnerů. Subjekt Věci veřejné se rozhodl přeladit se takřka v přímém přenosu ve středo-levý projekt a soupeřit tak o hlasy pro ČSSD.

Děkujeme za rozhovor.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář