Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor s Karlem Zvánovcem – 2. část

22. 1. 2019

Po vánoční přstávce přináším druhou ze třech částí rozhovoru s dlouholetým starostou Lomnice nad Lužnicí. První část rozhovoru si můžete přečíst zde.

Do jaké míry se podle Vás mohlo v tehdejší volební prohře odrazit to, jak jste už v roce 1996 nastavili komunikaci s opozicí při jednáních zastupitelstva?
   Myslím, že to nemělo vliv. Je pravda, že na začátku byla vyostřená situace, karel-zvanovec.jpgto si myslím všichni pamatujeme. My jsme měli absolutní většinu a některé věci jsme chtěli prosadit, možná i trochu tvrdším způsobem. Zásadní rozpory byly v plánu rozvoje města, spravování, údržbě a systému odpadového hospodářství a byly i rozdílné názory ohledně podávání žádostí o dotace. Naši předchůdci říkali: nežádejme dotace, my jsme zase viděli příjmy rozpočtu a mandatorní výdaje a došlo nám, že z toho rozdílu moc nepořídíme. Byly i politické rozpory. Když se na to podívám s odstupem, možná bychom to dnes řešili jinak. Zadostučiněním bylo, když ve třetím období rezignoval opoziční zastupitel s tím, že už nám nechce házet klacky pod nohy.

Možná to tehdy v začátcích byla trochu i daň za nezkušenost s demokracií…
   Ono se teď o demokracii hodně mluví. Všichni o ni mluví, ale umíme se tak chovat? Připustíme jiné názory? Teď slavíme stoleté výročí od vzniku republiky. Masaryk řekl něco v tomto smyslu: demokracii máme – a máme demokraty? Já si myslím, že to platí i pro dnešek. Hodně politiků se demokracií zastřešuje… Já to nechci příliš kritizovat, ale vždyť přece záleží na voličích, koho zvolí. A jestliže si zvolí například pana Okamuru nebo pana Babiše nebo pana Fialu, tak vyjádří svůj názor. Je to nejlepší demokratický princip. A jestli jsem se v těch lidech spletl, tak při příštích volbách bych měl volit jinak.

V roce 2014 to pro vás musela být satisfakce, vrátit se vítězně na radnici.
   Satisfakce přišla. Když si vzpomenu, co se předtím na radnici dělo, nešlo o dobré období pro naše město. Překvapilo mě, že i přesto že jsme zvítězili, skupina, která špatný stav radnice zapříčinila, získala ve volbách docela dost hlasů. Čekal jsem taky, že dojde k většímu zklidnění. Chvílemi se to zdálo. Vždycky ale někdo vystrčil růžky a bylo to docela nepříjemné. V zastupitelstvu jsme měli křehkou většinu jednoho hlasu a nemohli jsme tak plnit náš program vždycky tak, jak jsme chtěli. Například jsme do roku 2018 vstupovali poprvé v historii s rozpočtovým provizoriem…

Když byste měl shrnout celé své starostenské období a vybrat z něj jednu věc, na kterou jste nejvíce pyšný, co by to bylo?
   Nadšení lidí na začátku. To, že se nám povedla výstavba čistírny odpadních vod včetně vodohospodářské infrastruktury, bytového fondu a všechny další akce v úhrnné výši cca 330 milionů korun.
   Dovolím si tvrdit, že Lomnický klub nezávislých kandidátů tu zanechal trvalou pozitivní stopu. Když se podíváme na ostatní politické strany a sdružení, tak jediný LKNK tu vydržel 20 let. Jsem za to období rád a děkuji všem, kteří mi pomáhali s rozvojem Lomnice nad Lužnicí.

Když to obrátíme, dokázal byste jmenovat jednu věc, která se nepovedla nebo která se měla udělat jinak?
   Určitě. Z morálního hlediska mě nejvíce mrzí období mezi lety 2010 a 2014. To bylo velmi těžké období pro mě, LKNK a zvláště pro mou rodinu. Nepřál bych to nikomu. Téměř čtyři roky jsem trávil policejním vyšetřováním, protože na mě chodilo jedno udání za druhým. Můžu s potěšením říct, že jsem z toho vystoupil docela slušně očištěn. Veškeré policejní závěry byly negativní a prokázaly moji nevinu.
   Pokud jde o investiční záležitosti, velice mě mrzí nezdar ve výstavbě tělocvičny. Jednu chvíli to vypadalo nadějně. Podařilo se dát dohromady všechny klíčové politiky, měli jsme tady předsedu vlády. Měli jsme slíbeno, že se na nás dostane v rámci státního rozpočtu (dnes už zrušené tzv. porcování medvěda, kdy poslanci mohli navrhovat investice do svých preferovaných projektů; poznámka L. Šarmana), ale nakonec se tak nestalo. To bylo obrovské zklamání.

Konec 2. části. První část je k dispozici zde.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář