Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zátopek

26. 7. 2016

 

27. června 2016, Lumír Šarman
Rychlé šípy. Čtyřlístek. Pak dlouho, dlouho nic. Vloni Zámek a teď Zátopek. Všechno komiksy. Příběhy složené s obrázků s trochou textu. Když mi táta jako klukovi dal trochu potrhaný sešit Rychlých Šípů Jaroslava Foglara z roku 1968, byl jsem ohromený. Já, normalizační dítě jsem najednou držel v ruce něco, co mě okamžitě vtáhlo. Mirek Dušín a jeho hoši, Stínadla a dobrodružství, přesně pro moji tehdejší věkovou skupinu. Oficiálně dostupný Čtyřlístek nebyl taky úplně k zahození, ale na Rychlé šípy neměl. Ani zdaleka.
   Vloni jsem si z lásky k Franzi Kafkovi koupil neobvyklé, totiž komiksové tatopek.jpgvydání jeho Zámku, jehož grafickým tvůrcem je Jaromír 99 (spolutvůrce filmu Alois Nebel). Komiks má tu výhodu, že v dnešním rychlém světě nespotřebuje příliš Vašeho času a ušetří vaše mozkové závity. Potřebujete za to víc své oči, které se mohou dozvídat o příběhu způsobem pro ně přirozenějším – pozorováním. U komiksu si člověk krásně odpočine.
   Tento týden jsem si koupil další dílo Jaromíra 99 a spisovatele Jana Nováka. Nový komiks, který vyšel jako kniha, se jmenuje lapidárně: Zátopek. Vypráví o našem nejslavnějším atletovi všech dob, jehož heslem by mohlo být „Když nemůžeš, tak přidej“. Knížku Vám všem vřele doporučuji, je to nejenom procházka naší historií od roku 1922 do roku 1952, ale i příběh jednoho dříče, který byl prostě ve své době nejlepší.