Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vančurovské léto, co s tím? Zajít s dětmi do kina!

25. 8. 2014

Lumír Šarman, 17. srpna 2014

dest.jpg   „Tento způsob léta, zdá se mi poněkud nešťastným.“  Tato věta, kterou hodně lidí zná, pocházíz Románu Vladislava Vančury Rozmarné léto a je stará bezmála devadesát let. O čtyřicet let mladší je stejnojmenný film Jiřího Menzela. Když je léto jaké nám předvedl minulý týden, vybavím si majitele říčních lázní Antonína Důru (ve filmu Rudolf Hrušínský) ponořeného po prsa ve vodě (Lužnice (!!) – točilo se ve Veselí nad Lužnicí nad dnešní fabrikou firmy Propesko), který kouří doutník, a do dešťových kapek pronáší výše zmíněnou větu.
   Co dělat, když jsou prázdniny a děti nemohou dost dobře trávit aktivně čas venku? Tuto otázku jsem minulý týden taky řešil. Pomohla Praha a její okolí. Jak se lidově říká: nuda nehrozila. Mimo jiné jsme zvládli dvakrát kino. Poprvé jsme zašli na Strážce galaxie. Z mých minulých tipů už se může zdát, že na jiné filmy ani nechodím, ale jak se za chvilku ukáže, není tomu tak. Strážci galaxie pokračuji v řadě zfilmovaných komiksů firmy Marvel (ze stejné stáje vyšli mimo jiné Spider Man, X-men, Iron Man). Děj se odehrává ve světě docela podobném Hvězdným válkám, jen je odlehčenější. Vtipnými hláškami se to v něm jenom hemží – proto doporučuji jít na verzi s dabingem, ať už jste sebelepším angličtinářem. Dialogy a vizuální složka jsou totiž namíchány hodně rovnoměrně. Mé hodnocení: 90%.
   Druhým filmem, který jsme s dětmi viděli, byla novinka Jana Svěráka – filmová pohádka Tři 3-brothers.jpgbratři. Potěšila mě plejáda sympatických a známých tváří herců, kteří po většinu filmu zpívají Uhlířovy a Svěrákovy (Zdeňkovy) texty. Tři bratři, to jsou vlastně tři pohádky. Šípková Růženka, Červená Karkulka a O dvanácti měsíčcích. Dospělého i děti tak čeká příjemné připomenutí známých příběhů, kterým Uhlířova hudba, zajímavě vedená kamera a moderní efekty (i když je jich použito s citem), dodávají jinou - svěrákovskou podobu. To podstatné – pozitivní hodnoty a emoce, které se v divácích na konci rozhostí, zůstává u značky Svěrák a syn stabilní. Mé hodnocení: 80% (hlavně za to posledně zmíněné).