Jdi na obsah Jdi na menu
 


V hlavě – zajímavá expedice k našim emocím.

9. 9. 2015

....Tip na film

Lumír Šarman, 18. srpna 2015

Když prší a je léto, táhne mě to do kina. Vyrazili jsme si tedy včera do io.jpgbudějovického Cinestaru na film V hlavě (v originálu Inside Out, tedy „Zevnitř ven“). Jde o nový počin studií Walta Disneye a Pixar. Důležité je dodat, že jde o film animovaný a spadající do kategorie „rodinný“. Největší radost (a poznání) přinese pravděpodobně kategorii 10+. Mladší diváci se mohou chvílemi ztrácet.
   Od dob francouzského animovaného seriálu Byl jednou jeden život, na který si možná někteří z vás vzpomenou, si nevybavuji jiný film, který by vizuálně atraktivně, srozumitelně a přitom zábavně vyprávěl o tom, jak fungujeme.
   V hlavě je příběh dívky (Riley – čti Raily) blížící se pubertě, která se právě přestěhovala ze severu Spojených států (Minnesota) do kalifornského San Francisca. Od začátku vše sledujeme z její hlavy, kde vše řídí pět hlavních emocí: vládnoucí Radost, za zády ji stojící a často škodící Smutek, věčně vyděšený Strach, rudý Vztek a zelená Nechuť. Emoce se mezi sebou dohadují, co právě udělat v reakci na podněty z Rileyina okolí. Kromě toho vidíme, jak si ukládáme a vyvoláváme vzpomínky, kde máme své „ostrovy“ – centra naši osobnosti, objevíme fascinující svět Představivosti, Vlak myšlenek a mnoho dalšího. Jen mít oči a uší ve střehu. Jde o dobrodružnou výpravu nejenom po stopách Riley, ale i sebe sama a to bylo pro mě osobně na celém filmu nejvíce vzrušující.
   Klíčovou zápletkou děje je nepodařený první den v nové škole, kdy se hlavní hrdince ve chvíli zhroutí svět, Radost mizí ze scény a potom se dlouho snaží o návrat.
   Člověk, to nejsou jenom emoce, jak by se z filmu mohlo zdát. Jenže my lidé jsme emocemi hodně ovlivněni. Každou chvíli nám napovídají, co máme nebo nemáme udělat. Film v hlavě vám krásně ukáže, jak to s nimi zhruba je. Chvílemi se budete smát, chvílemi vám bude smutno. Nakonec ale zbude příjemný pocit z dobře strávené hodinky a půl a možná i mnohem víc.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář