Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tip na film – Úsvit planety opic

5. 8. 2014

Lumír Šarman, 25. července 2014

Kdy jste byli naposledy v kině? Na vlastní kůži jsem se přesvědčil, že občas je velmi dobré si upo.jpgtam zajít. To samé samozřejmě platí ohledně divadla, výstav a dalších událostí z kategorie „kultura“. Když se člověk usadí do pohodlného křesla a vychutnává si velké plátno a kvalitní zvuk, přijde zážitek, který vám ani dobré domácí kino nenabídne.
   Poslední film, na který jsem (v Ostravě) zašel, se jmenoval Úsvit planety opic. Pokud něco o filmech víte, asi se vám vybaví Planeta opic v hlavní roli s charismatickým Charlesem Hestonem z roku 1969. Kosmická loď s lidskou posádkou ztroskotá na planetě, kterou obývají jako dominantní tvorové mluvící opice. Nakonec – po mnoha dobrodružstvích - kosmonauti zjistí, že jde o naši (jejich) zem v budoucnosti, dlouho po jaderném konfliktu.
   Planeta opic měla takový úspěch, že byla natočena její pokračování (filmová i televizní). Celkem šlo o víc než deset pokusů většinou podstatně horších než původní velmi dobrý film. Až v roce 2011 natočil režisér Rupert Wyatt Zrození planety opic a znovu zabodoval. Natočení stálo 93 milionů dolarů (1,8 miliardy korun) a tržby činily 439 milionů USD (8, 7 mld. Kč). Pro zajímavost: natočit první Planetu opic přišlo tehdy jen na necelých 6 milionů dolarů.
   Nový Úsvit planety (natočil ho Matt Reeves) opic nastoluje opět ony pro mnoho diváků zajímavé otázky typu „Co kdyby?“. Vizuálně jsou díky dnešní filmové a počítačové technice na plátně opice dokonale věrné a prostředí, které obývají taky. Zase je tu analogie s naší lidskou společností ve smyslu dodržování respektive nedodržování dohodnutých morálních zásad. Děj vychází z toho, že se po světe rozšíří druh agresivního „opičího“ viru a většina lidstva zahyne, zatímco opice se rozvinou. Jednoho dne se oba tábory setkávají a schyluje se ke konfliktu…
   Pokud se budete chtít podívat na nás – lidi prostřednictvím zajímavého příběhu o opicích, které jsou „skoro“ jako my, pokud máte rádi trochu apokalyptické vize a propracované efekty, film se vám bude líbit. Mé hodnocení: 80%.