Jdi na obsah Jdi na menu
 


Terapie Blaníkem – pozvánka do kina

25. 3. 2018

Lumír Šarman, 14. února 2018

Většina emocí spojená s prezidentskou volbou už opadla, pozornost médií i marek_daniel_tonda_blanik_2017.jpgjejich čtenářů a diváků se obrátila až na výjimky jinam, přesto ještě může v polovině tuzemského voličstva přetrvávat silný pocit z porážky jí preferovaného kandidáta. Tento nepříjemný pocit můžeme zkusit zahnat a prohlásit, že už to jednou tak dopadlo, tak co, nebo o něm můžeme mluvit. Nejlépe s podobně smýšlejícími soukmenovci. Taky si můžeme přečíst, prohlédnout nebo pustit sto padesát analýz všech myslitelných odborníků a nějak si nastalou situaci racionalizovat, tedy odstranit z ní emoce, které nás předtím činily smutnými nebo naštvanými.
   Včera jsem si coby nevolič Miloše Zemana vyzkoušel jinou cestu – terapii filmem. Jmenuje se Prezident Blaník. Centrální postavou je „nejznámější“ český lobbista Antonín Blaník. Že jste o něm ještě neslyšeli? Tonda Blaník je už řadu let protagonistou úspěšného seriálu Kancelář Blaník, kterou vysílá internetová televize Stream.cz.
   Prezident Blaník začíná rozhodnutím TB, že bude novým českým prezidentem. Začne na tom tedy intenzivně pracovat. Přijde na Čt24 do pořadu interview, kde ho zpovídá Jakub Železný. Sbírá se svým mini štábem podpisy, natočí předvolební klip a nechá si dát školení ve vystupování od samotného Ladislava Špačka. A preference mu rychle stoupají. Jenže pak se věci zvrtnou. Nepodaří se doručit podpisy podporovatelů na Ministerstvo vnitra, protože klíčového Blaníkova spolupracovníka, Žížalu, unesou lidé s maskami Václava Havla. Tonda tím pádem prezidentem být nemůže a začíná přemýšlet, jak situace co nejlépe využít – jako vždycky – ve svůj prospěch.
   Protože film pracuje s ještě stále aktuálním tématem prezidentské volby, vystačí si s hodně klipovým přístupem. S takovým ostatně Kancelář Blaník výrazně uspěla už na Streamu. Dynamická akce – novinové titulky – dynamická akce. Po celou dobu Blaník mačovsky hází svými vulgarismy, peskuje lidi kolem sebe a tváří se jako muž, který vše zařídí. Divák to vnímá jako jasnou nadsázku a rád se zasměje, protože Tonda je pod tím vším vlastně dobrák. Když navíc Blaník potkává všechny prezidentské kandidáty a domlouvá s nimi spolupráci, vše působí jako nějaká vtipná dokureality.
   Děj filmu vrcholí zvolením prezidenta Zemana a následným Blaníkovým tahem, který dává naději na pozitivní budoucnost, pro všechny, kteří potřebují anti zemanovskou terapii. Tonda vše shrne svým závěrečným zvoláním, které je všem divákům až na jednu drobnost velmi dobře známé.    
   Tímhle filmem jsem se definitivně odstřihl od prezidentské volby, mám v sobě uklizeno a získal jsem nadhled. Děkuji za to tvůrcům filmu. Byla to dobrá terapie. Spolu se mnou už film v celé naší zemi vidělo přes sto dvacet tisíc diváků, takže očividně má co říct. Mé hodnocení: 70%