Jdi na obsah Jdi na menu
 


Teorie tygra

8. 9. 2016

Lumír Šarman, 26. července 2016
teorie-tygra-plakat.jpegNeznám ve svém okolí člověka, který by neměl rád české filmy. Kvalitní komedie nebo drama, především tedy komedie, znamenají zaručený úspěch u tuzemského publika. Tohle léto nabízí v tomto směru už jednu jistotu a také jeden příslib. Jistotou je film režiséra Radka Bajgra Teorie tygra. Příslibem je komedie Strašidla nestora tohoto žánru Zdeňka Troška a lomnického scénáristy Jiřího Kose.
   Na Teorii tygra jsem se chystal tak dlouho, až mi málem z kina zmizela. Stihli jsme ji s manželkou teprve včera. A to měla premiéru už 31. března. Znalcům tohle časové rozmezí hodně napoví. Neúspěšný film se v kině hraje tak maximálně 3 týdny…
   Tématem filmu jsou vztahy mezi muži a ženami, kteří se rozhodli pro společné soužití. Hlavním vztahem je stereotypní manželství stárnoucího veterináře Jana (Jiří Bartoška) a Olgy (Elišky Balzerová), vysokoškolské kantorky. Jan Werich by pro charakteristiku postavení Jana asi použil svůj termín „podpantoflizace“. Olga mu organizuje celý život a její dcera (Táňa Wilhelmová) totéž činí svému muži (Jiří Havelka). Matriarchát jako vystřižený. Vypadá to smutně, jenže mužská vzpoura se blíží…
   Vše dějově startuje u smrti dědečka (tatínka Olgy), který chtěl být zpopelněn a rozptýlen, ale jeho žena, dcera a vnučka rozhodnou, že lepší to bude mít v zemi. Jan nesouhlasí a podnikne diverzní akci. Od této chvíle až do konce sledujeme tři partnerské dvojice a jejich přístup ke společnému životu. Nejvíce se dozvíme o Janovi (Bartoška). Je příjemné dívat se na něj, jak si ujasňuje, kam a jak chce vlastně jít. Děje se tak formou hořko-sladko-veselého vyprávění. Kamera navozuje ty správné emoce, herci jsou přirození – věříte jim to. Prostě dokonale promazaný stroj. Několikrát jsem si v průběhu řekl, že tenhle film si chci vychutnat ještě několikrát.
   Jak děj skončí, vám samozřejmě neprozradím. Zvratů v něm je několik a až do konce se nedají předvídat. Znak dobře napsaného příběhu. Poselství je moudré – i ve vztahu manželském třeba je osobní svobody.
   Film doporučuji všem párům, které už mají „něco za sebou“, ale i těm, které se na to teprve chystají.   
   Hodnocení na ČSFD: 80%. Moje: 95%.