Jdi na obsah Jdi na menu
 


Strašidla – tip na odpočinkový film

21. 9. 2016

Lumír Šarman, 17. srpna 2016
Ve čtvrtek 18. srpna bude mít premiéru nový film Zdeňka Trošky, o kterém plakatstrasidla.jpgbyste mohli přemýšlet, splníte-li několik předpokladů: a) jste alespoň trochu lomnický patriot, b) máte rádi české filmy, které balancují na pomezí reality a fantazie, c) občas si v kině chcete jenom odpočinout a nehledáte „těžké“ umění.
   Možná jste se pozastavili u prvního z výše zmíněných bodů. Proč lomnický patriot? Autorem námětu a spoluautorem scénáře je totiž Jiří Kos, který v Lomnici žije. Kdo zná jeho hravé texty, ví, že se to v nich hemží hastrmany a jinými stvořeními, která procházejí veselými peripetiemi a všechno nakonec dobře skončí.
   Měl jsem před dvěma týdny možnost vidět slavností předpremiéru Strašidel v budějovickém Cinestaru. Přijela i filmová delegace včele se Zdeňkem Troškou. Režisér vysvětlil, proč si vybral strašidla jako hlavní hrdiny svého filmu. Odkázal na slavné a oblíbené české komedie: Jak utopit doktora Mráčka, Adéla ještě nevečeřela nebo Tajemný hrad v Karpatech.
   Samotný film se nese v pohodové až rozverné atmosféře. Kamera je vesele prosvětlená, výběr herců šťastný. Jejich výkony jsou sympatické – přesně odpovídají žánru. To co by v dramatu bylo přepjaté nebo afektované tady dokonale funguje. V tomhle ohledu mě nejvíc potěšila Tereza Bebarová. Její majitelka prádelny, která se zakouká do vodníka (Jiří Dvořák) nenudí ani vteřinu.
   O čem film je, se sluší jenom naznačit. V rozpadajícím se zámku žije rodina strašidel. Tajemník městského úřadu (Vladimír Polívka) je jednoho dne přijde upozornit, že takhle to dál nejde a je třeba zapojit se do běžného života. Platit nájem za zámek, poslat děti do školy, začít chodit do práce. Pokud v tuto chvíli čekáte na své sedačce před plátnem nějakou banální dějovou linku, budete příjemně překvapeni. Strašidla totiž výzvu k běžnému životu přijmou po svém. Děj se postupně rozvíjí a spěje k vyvrcholení. Dostatečně často přijde vtipný gag, který vás rozesměje. Poslední půl hodina přešlapuje dějově na místě a vy se asi poprvé podíváte na hodinky, nicméně závěr vše příjemně napraví a vy odcházíte z kina příjemně odpočati. Mé hodnocení: 70%.