Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozvánka do kina nebo do knihovny

30. 11. 2014

Lumír Šarman, 23. listopadu 2014

is.jpgRoční doba vybízí i ty nejzarputilejší milovníky zahrad a outdoorových tělesných aktivit k tomu, aby trávili více času doma. I když televize nabízejí mnoho různých variant, jak před obrazovkou strávit svůj čas, kino je kino. Takovou úhlopříčku, jakou má i průměrné plátno v biografu, v žádném z bytů nenajdeme. Dnes vás chci pozvat na film Interstellar a pro změnu to bude opět sci-fi, tedy žánr prudící všechny, kteří o sobě tvrdí, že žijí nohama na zemi a nějaké takové coby-kdyby je nezajímá.
   Jenže co když jednou budeme na Zemi řešit situaci, o které vypráví Interstellar – volně si to překládám jako „mezi hvězdami“, tedy budeme hledat nový domov, protože naše matička už nebude schopna nám nabídnout domov? Kdo jen trochu rozumí dnešnímu světu a vesmíru ví, že jednou to přijde. Jednou se první průzkumné lodě vypraví hledat planety, které nabídnou lidstvu nový domov. Mnoho věcí se v té době změní: náš pohled na naše možnosti, vnímání našeho třídimenzionálního světa, možná nám někdo nejprve tdech.jpgvyšle signál… Interstellar je úžasnou cestou do budoucnosti, která vás donutí přemýšlet o současnosti. Mé hodnocení: 90%.
   Pro čtenáře, kteří chtějí porozumět i jinému světu než je ten náš evropský, mám tip na knížku lékaře – člena světoznámé organizace Médecins Sans Frontieres (Lékaři bez hranic), Jana Trachty. Jmenuje se Tichý dech a vypráví bez příkras o autorově práci na lékařských misiích v Africe a na Haiti. Jan Trachta popisuje své prožitky bez příkras a většinou naturalisticky, takže nejde o čtení pro přecitlivělé. Další vrstvou vyprávění je rozjímaní nad tím, jak vzdálený je náš svět a svět lidí, kterým MSF pomáhá, protože na to vlády daných zemí nestačí. Hlavním svědectvím je ale sdělení o lidské blízkosti v utrpení a smyslu pomáhání těm, kteří neměli tolik štěstí jako my.