Jdi na obsah Jdi na menu
 


Planeta Česko – tip na rodinný film

23. 5. 2018

Lumír Šarman, 25. března 2018

Práce bylo za poslední týdny nad hlavu, jaro se někde fláká, tak jsem pozval rodinu do kina. „A nemohli bychom jít na něco jinýho?“, byla reakce nejmladšího z party. „Neboj, bude se ti to líbit“, odvětil jsem a držel jsem nám palce. Reference na ČSFD byly dobré, ale znáte to. Ne vždycky mají ostatní podobný vkus jako vy.
   Planeta Česko je, jak sami tvůrci říkají, první celovečerní film o české přírodě, který můžete shlédnout v kině. Kromě několika lidských protagonistů v něm dominují naší bratranci a sestřenice ze zvířecí říše. Film neagituje, nepoučuje, jenom laskavě ukazuje to, co máme možná za obyčejné nebo to, na co jsme se zapomněli dívat.
   Co je v domě není pro mě, říká jedno pořekadlo, a ačkoliv míří do jiné oblasti, funguje i pokud jde o naši přírodu. Jako by nebyla tak atraktivní jako to africká, americká, čínská nebo australská. Máme ji každý den před očima, a tak nám zevšedněla. Je to přirozené a Afričané to se svou přírodou mají asi stejně.
   U filmu Planeta Česko nebudete s vytřeštěnýma očima sledovat propracované efekty, ani se vám v žilách nebude prohánět adrenalin z napnutého děje. Připomenete si ale krásu a rozmanitost naší přírody, která nás už tisíce let hostí. A že je co pozorovat a za co být vděční…

  Mé hodnocení: 80%.