Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pět věcí, jichž člověk před smrtí nejvíc lituje

30. 1. 2014

Kateřina Orlová, 19. ledna 2014

Lituje, že neměl dost odvahy žít podle svého. Že tak tvrdě pracoval. Že nedokázal dát najevo ceho_pred_smrti_nejvice_litujeme.jpgsvé city. Že nezůstal ve spojení s přáteli. A že si nedovolil být šťastnější.
    Žádné morbidní téma, naopak téma velmi živoucí, jež se týká života, který právě žijeme, který zrovna je.
Věci, jichž člověk v poslední etapě svého života nejvíc lituje, vyjadřují hodnoty, které měl co nejintenzivněji žít. Jsou všeobecné a platné pro všechny. Nejsou to žádné výmysly ani psychologické konstrukty, ale sdělení umírajících, které na jejich poslední cestě provázela australská autorka Bronnie Ware.    Pracovala jako jejich pečovatelka a ošetřovatelka a intenzivně s nimi hovořila. O své cenné zkušenosti se dělí se čtenáři v knize, která v češtině vyšla pod titulem Čeho před smrtí nejvíce litujeme.
    Umírající, kteří se dokázali smířit se sebou, se svým životem a se svými blízkými, vesměs zdůrazňovali výše uvedené hodnoty jako ty v životě nejcennější a nejdůležitější. Nikdo se nezmínil, že málo vydělával, že shromáždil málo předmětů či postavil malý dům, že málo cestoval nebo měl málo zážitků. Natož aby litoval, že to sousedovi málo vytmavil, kolegovi nedostatečně natřel, kamaráda nepřechytračil a manželku chabě krotil, že si ujařmil malou moc nebo že lidmi málo manipuloval.
To nejdůležitější v životě je velmi niterné, subtilní a hluboké, ale pro pocit šťastně prožitého života a možnost překonávat i ty nejtěžší překážky je to zcela zásadní. A neplatí to jen pro Australany, ale pro lidi celé planety.