Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pár tipů na dobré čtení

3. 2. 2017

Historie Číny – hledání sama sebe – román ze současnosti – zpověď faráře

Lumír Šarman, 31. ledna 2017
Večery jsou dlouhé, počasí nás tlačí do tepla našich domovů, a tak mnozí z nás sahají v zimě častěji než v jiná roční období po dobré knize. Vybral jsem pro vás čtyři tipy na knihy, které jsem měl příležitost v poslední době číst, a které jsem si užil.
   Asi nejsilnějším zážitkem byly Divoké labutě od Jung Chang. Román divoke-labute.jpgpopisuje život tří generací čínských žen a začíná ještě v době, kdy se malým holčičkám lámala chodidla a převazovala plátnem, aby tak budoucí žena získala dokonale křehkou chůzi. Autorka prožila dětství a mládí v Čínské lidové republice a z vyprávění své babičky a života svého, své matky a otce si mohla udělat dobrý obrázek o tom, co se dělo s její zemí. Pro našince je to překvapující a často naprosto šokující pohled do úplně jiné kultury. Víme snad docela dost o způsobu vládnutí diktátora Stalina v Sovětském Svazu. Podstatně vzdálenější ale bylo počínání Mao Ce-tunga, který byl v mnoha ohledech Stalinovi podobný.  
   O Číně se hodně mluví. Jak by ne. Vždyť je to světová velmoc. Proto určitě není na škodu nahlédnout do její historie a trochu se poučit, navíc formou poutavého románu. Knihu jsem nečetl, ale poslouchal jako četbu v podání skvělé Hany Maciuchové.
   dve-slova.jpgVýborným čtením pro ty, kteří mají rádi styl Josefa Formánka (např.: Prsatý muž a zloděj příběhů) je jeho nový román Dvě slova jako klíč. Mystický a autobiografický příběh popisuje autorovo hledání se po návratu z protialkoholní léčebny. Opět, tak jako v předchozích jeho dílech, přijdou zážitky mezi nebem a zemí, které k němu promlouvají a on jim naslouchá. Paralelně se v knize rozvíjí i druhá dějová linie, jejímž středem je pacient dlouhodobě se nacházející v kómatu, ale uvnitř žijící. Čeká na okamžik, kdy se bude moci smířit se svým dospělým synem. Dočká se?okamziky-stesti.jpg
   Trochu odpočinkovější je nejnovější román Patrika Hartla Okamžiky štěstí. Příběh dvou sourozenců vypráví autor nejdříve z perspektivy Veroniky a potom – z druhé strany knihy – očima Jáchyma. Čtenář si tedy může zvolit, z jaké strany začne a čí příběh si nechá odhalit nejdříve. Patrik Hartl se na české scéně už etabloval svými romány Prvok, Šampon, Tečka a Karel a Malým pražským erotikonem. Jeho poslední dílo se už několik týdnů drží na prvním místě žebříčku knihkupců. S tímto románem strávíte mnoho příjemných hodin.
 postel-hospoda-kostel.jpegÚplně jinou kategorií je můj tip poslední. Jde o knižní rozhovor. A aby toho nebylo málo, tak s představitelem římsko-katolické církve, farářem polského původu Zbigniewem Czendlikem. S možná nejpopulárnějším farářem v naší zemi rozpráví Markéta Zahradníková. Kniha se jmenuje Postel Hospoda Kostel (v knize se dozvíte o významu tohoto názvu) a podobně jako předchozí román Patrika Hartla se umísťuje v posledních měsících na stupních vítězů v prodejnosti, což je jistě dobrým dokladem o její čtivosti. Czendlik se vůbec nestylizuje do role pana Všechno vím a dělám správně. Naopak. Otevřeně vysvětluje svou cestu k církvi, pohled na víru v dnešním světě, své radosti i starosti.  
Přeji vám příjemné čekání na jaro u dobrých knih.