Jdi na obsah Jdi na menu
 


Okouzlen Sísem

3. 11. 2011

Lumír Šarman, 3. listopadu 2011


Část minulého víkendu jsem strávil se dvěma kouzelnými knihami. Obě napsal a zejména ilustroval (jde o obrázkové knihy, i když by se mi spíš chtělo napsat „obrazové“ z úcty ke kvalitě grafického zpracování) v současnosti asi nejslavnější český ilustrátor, animátor a spisovatel Petr Sís (*11. 5. 1949). Autor ilustrací k desítkám knih vydaných po celém světě, mnoha animovaných filmů, které zed.jpgstejně jako jeho ilustrace sbírají světové ceny a řady knih, mě doslova okouzlil.
   Nejdříve jsem vzal do ruky jeho předposlední knihu The Wall (Petr Sís žije od 80. let jako nucený emigrant v New Yorku), která u nás vyšla pod názvem Zeď – Jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Protože je to i můj případ (narodil jsem se v roce 1969), dlouho jsem se na knihu těšil. Vysoká očekávání byla naplněna. Specifický „sísovský“ grafický styl v kombinaci s jen několika málo slovy, to je dokonale namíchaný emocionální koktejl i pro ty (a možná zvláště pro ty), kteří se narodili až po roce 1989. Uvažuji o tom, že se svým patnáctiletým synem využiji tuto knihu k povídání o tom, jaké to vlastně bylo za „socíků“.
  Druhá a zatím poslední kniha P. Síse je Ptačí sněm, k níž autora inspiroval  starý perský epos z 12. století. Podobenství o ptácích a nakonec vlastně o každém z nás je skvělou volbou pro chvíle zastavení a rozjímaní o podstatných věcech na světě. Konec konců dny se nám teď krátí …
   Nakonec dobrá zpráva. Knihu Zeď si můžete půjčit k místní knihovně.