Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nové idoly dětí a mládeže – Youtubeři

15. 10. 2017

Pozvánka na film Nejsledovanější

Lumír Šarman, 16. září 2017

Fenomén -  znamená jev; to co se člověku ukazuje, a to bez rozlišení, zda se jedná o skutečnost nebo klam. V empirických vědách je to obecné označení pro pozorovaný jev (věc, událost, proces apod.).
                                                                                        Wikipedie
Když se narodil náš první syn, psal se rok 1996 a Internet se teprve rozjížděl. Vzpomínám, jak jsem v práci dostal svůj první osobní počítač a napsal první e-mail. Můj mobilní telefon uměl akorát telefonovat a posílat zprávy a i tak to byl skvělý nový pomocník.
   Když přišel na svět náš nejmladší syn, to bylo v roce 2007, Internet už byl naprosto běžnou součástí života většiny lidí a běžný mobilní telefon strčil svými parametry můj počítač z roku 1996 hravě do kapsy.
   Zatímco já, rodič, kterému brzy bude padesát, získával své dětské zkušenosti více skutečným hraním a sportováním s kamarády a k mým idolům patřily postavy z knížek a filmů, dnešní děti a mládež jdou, zdá se, jinou cestou. Svět jim totiž nabízí neskonale širší nabídku zážitků, a to především díky Internetu.
   Poslední roky děti a mládež stále méně sledují klasickou televizí a čas tráví s online médií včele se sociálními sítěmi (Facebook, Instagram apod.) a videokanálem Youtube (doslova přeloženo: you = ty a tube = vysílej). Namísto dřívějších dětských televizních idolů (vzpomeňme na dřívější popularitu třeba takového nedělního Studia Kamarád) nastupují noví. Mnoho z nich je aktivními tvůrci krátkých videí „vysílaných“ právě na kanálu Youtube.
   Lze samozřejmě nad vším výše uvedeným mávnout rukou, odmítnout to, pokusit se vlastním dětem ztížit přistup k Internetu (v bláhové naději že si to někde jinde nevykompenzují) nebo to prostě označit za znak zkaženosti dnešního světa a mládeže.
   Je ale také možné udělat něco, co je sice náročnější, ale ve výsledku o dost přínosnější. Pokusit se nový fenomén pochopit. Podívejte se se svými dětmi (nebo vnoučaty) na nějaké video, které se jim na Youtube líbí a nepoužívejte pro jednou svá měřítka kvality. Nechte si od dětí vysvětlit, co se jim na videu líbí. Zkuste si zjistit více o nových idolech – youtuberech.
   Abych svým dětem víc rozuměl, o youtubery se vzhledem ke svému věku zajímám asi dost nadprůměrně. Zjistit jsem, že Ti nejlepší a nejsledovanější jsou zpravidla inteligentní a vzdělaní a chtějí svou tvorbou inspirovat a pobavit. A ano, i se sami bavit, naplnit své ambice a domácí rozpočet. Není to ale sen o ideální práci každého z nás?
   Do kin právě vstoupil dokument Nejsledovanější, který je právě o Youtuberech. Viděl jsem ho se svým synem a nelituji toho. Naopak – doporučuji Vám ho taky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář