Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nová výborná kniha Michala Viewegha – tip na letní čtení

11. 8. 2018

Lumír Šarman, 5. července 2018

Michala Viewegha mám jako spisovatele rád, a kromě jeho Pohádek pro muz-a-zena.jpgunavené rodiče jsem od něj přečetl úplně všechno. Když nejprodávanějšímu českému spisovateli posledních dvaceti let praskla v roce 2012 aorta a on se ocitl krůček od odchodu z tohoto světa, čekal jsem s napětím, jak a jestli se zase se svými texty vrátí.
   Michal Viewegh se drží tradice napsat každý rok jednu knihu a tak, i po těžké nemoci vydal autobiografii Můj život po životě, kde velice smutně a pokořeně líčí martýrium rekonvalescence a následné léčení s deprese. Nebylo to veselé čtení.
   Uběhly 2 roky a pak, v roce 2015, začala kvalita nového Viewegha zase stoupat, byť kolísavě. Bylo vidět, že autorovi dává psaní hodně zabrat. Povídkové knihy Zpátky ve hře (2015) a Bůh v Renaultu (2017), kterou jsem si jako majitel stejné značky prostě musel koupit, stejně jako pokračování Biomaželky (Biomanžel), měly stoupající tendenci.
   Poslední Vieweghovou vydanou knihou je Muž a žena (2018). Jde o dvě novely, které spojuje téma partnerských vztahů. Troufnu si tvrdit, že to je za mnoho let nejlepší Vieweghovo knížka. Oba hlavní příběhy jsou skvěle vystavěné, pointy nápadité a použitý jazykem autor oprášil to nejlepší ze sebe a ještě něco přidal. To je kombinace, která mě pohladila i rozesmála zároveň. Doporučuji jí tedy k přečtení všem, kteří patří do široké rodiny čtenářů české literatury. Zvláště pak těm, kteří po roce 2012 Michala Viewegha odepsali. Autor je zpět a můžeme se – doufám – těšit na další podobně dobré knihy v příštích letech. Jak velí tradice, příští přijde v roce 2019.