Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mafie (nejen) v Praze

1. 4. 2012

Lumír Šarman, 12. března 2012

Mezi mé oblíbené české spisovatele současníky patří bezesporu Michal Viewegh. Daří se mi mafie.jpgdržet s ním čtenářsky krok a tak jsem dosud přečetl 24 z jeho 25 knih (výjimku tvoří Krátké pohádky pro unavené rodiče, ale ty mám taky v plánu). Zatím poslední knihou M. V. je thriller Mafie v Praze, na kterém spolupracoval s renomovaným investigativním žurnalistou Jaroslavem Kmentou (Kmotr Mrázek, Superguru Bárta a další knihy).
Byl jsem zvědav na to, jak Viewegh uchopil dnes tak všudypřítomné téma korupce, klientelismu a zločinu prorůstajícího do nejvyšších pater politiky. Od prvních stránek začíná autor rozplétat příběh, který se točí kolem lobbisty Darka Balíka (pokud Vám toto jméno někoho připomíná, jsme na tom stejně), jeho dcery, se kterou se 20 let nestýkal, ministra vnitra Stanislava Langrosse, náměstka ministra vnitra Šestáka a dalších postav včetně nájemného zabijáka s příznačným jménem Ras. Děj má spád, kapitoly jsou krátké, střihy v ději tak dodávají příběhu dynamiku a je poznat „vypsanost“ nejprodávanějšího českého autora posledních let – servíruje přesně napsané dialogy a jeho popis prostředí je stručný a přesný.
Po přečtení knihy mi nebylo smutno z toho, jak to u nás vypadá – žádné zásadní odhalení v ní není. Na druhou stranu mám teď ještě větší chuť mafiánské praktiky nepodporovat všude, kde to mohu ovlivnit. Doporučuji vám knihu si také přečíst.
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář