Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lucie Vlasáková – život jako mozaika

28. 10. 2017

Jiří  K o s, 13. října 2017

Ten, kdo má rád stejně jako já dobrý, inteligentní humor, ať otevře knihulucie.jpg autorské dvojice Daňák – Pirník a přečte si příběh ženy, který začíná jejím narozením a je takovým průletem životem až do doby, kdy obstojí ve všech zkouškách a nástrahách přichystaných osudem.  Hlavní představitelka Lucie je fiktivní osoba a děj probíhá za minulého režimu, čímž vzniká i spoustu komických situací, které ocení především pamětníci té doby.
     Kniha je sestavená jako mozaika a autoři k tomu použili všechny literární slohy, které jsme se na školách učili, tím je i více zajímavá a vtipná, jelikož je autoři použili tak, aby to nenarušilo děj a splnilo svůj účel. Tohle ocení opravdoví labužníci českého jazyka. Navíc je text doplněný různými obrázky, grafy, tabulkami a skicami.
     Humor Dušana Pirníka znám z Dikobrazu, kde začínal povídkami a satirami. Později napsal pro ostravskou ČT dvě televizní pohádky - O nesytovi a O zlatníkovi Ondrovi a obě srší nápady a vtipem. Je to prostě humorista tělem a duší. Jiří Daňák je pseudonym, stejně jako Hnát Daněk, pro ostravského spisovatele, básníka a dramatika Jiřího Daňka. Společně tvořili knihu o vlasaté Lucii dlouhé roky, nápad vznikl ještě před revolucí, ale pořád ji odsouvali do pozadí. Nakonec ji dopsal Dušan Pirník sám a na počest svého přítele, který na začátku letošního roku odešel pod dlouhé nemoci do literárního nebe.
     Dobrého humoru není nikdy dost, zvlášť v této uspěchané, zvláštní době, která lidem podbízí spoustu laciné zábavy na úkor kvalitní četby. Možná jsme už pozapomněli, co nám čeština ve své bohatosti a kráse může nabídnout. Lucie Vlasáková nám to s nadhledem a velice humorně připomene.