Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lincoln – inspirativní kniha pro všechny lídry

17. 4. 2013

Lumír Šarman, 18. března 2013

Význam slova lídr, které jsem použil v nadpisu, není asi zatím v českém jazyce úplně jasný. lincoln.jpgMožná pomůže, když připomenu staré (možná až příliš) české „vedoucí“. Významově se oba pojmy částečně překrývají. Lídr je člověk, který vede ostatní svým příkladem, tím jaký je. K tomu umí vše správně organizovat – je tedy i manažerem. Zatímco publikace o vedení lidí zajímají především ty, kteří se sami potřebují v této oblasti někam posunout, životy významných osobností světové historie nabízejí inspiraci vlastně pro všechny. Vést totiž potřebujeme na prvním místě sebe sama a potom teprve ty ostatní (děti, podřízené, kolegy…).
   Právě jsem dočetl knihu vydavatelství Ikar – Lincoln, tým rivalů. Napsala jí Doris Kearns Goodwinová. Téma je patrné už z názvu a je jím 16. americký prezident Abraham Lincoln, který nastoupil na svůj post v březnu 1861 a na počátku svého druhého volebního období (byl prvním americkým prezidentem, který byl zvolen podruhé) byl zavražděn. Mezitím provedl úspěšně státy severu (Unii) válkou s Konfederací ačkoliv musel učinit řadu obrovsky těžkých rozhodnutí a pochoval svého syna.
   Knihu jsem přečet jedním dechem a mohu všem, které zajímá americká historie a především příběh člověka, o kterém málokdo věřil, že bude dobrým prezidentem a který se jím bez pochyby stal, vřele doporučit, aby si ji taky přečetli. Zajímavostí může být, že podle této knihy natočil Steven Spielberg stejnojmenný film, získal nominaci na 12 Oscarů a tu proměnil v zisk dvou (herec v hlavní roli a nejlepší výprava). Film je k dostání na DVD a pokud nemáte čas na čtení, je to rozumná alternativa. 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář