Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kniha, která vás nebude nudit

8. 6. 2016

Lumír Šarman, 19. května 2016

 

Jak už jsem se několikrát přiznal, čtu rád a docela dost. Kromě několika mise-afghanistan.jpgčasopisů, které odebírám, zvládnu za rok kolem 40 knih vázaných, elektronických nebo v audio formě. Považuji se tak trochu za poučeného a také rozmlsaného čtenáře, kterého hned tak nějaká kniha neohromí. Jedné se to podařilo v posledních dnech. Jmenuje se Mise Afghánistán a napsal ji Tomáš Šebek.
   „Afganistán, tak to bude něco válečného, ne?“, řeknete si možná. Ó nikolivěk. Tomáš Šebek je totiž chirurg (ročník 1977) spolupracující s mezinárodní organizací Lékaři bez hranic. V knížce, o které vám referuji, popsal svou velmi intenzivní zkušenost ze dvou misí v Kundúzu, městě velkém asi jako jeden a půl Budějovic a ležícím na severovýchodě Afghánistánu.  Lékaři bez hranic provozují ve městě tak zvané trauma cetrum – nemocnici pro ošetřování a léčení úrazů, velmi často spojených s konfliktem, který v zemi probíhá mezi hnutím Tálibán a vládními silami.
   Možná jste četli knížku jiného doktora bez hranic – Jana Trachty Tichý dech, kde popisuje svou zkušenost (Trachta je dětský chirurg) z misí v Kongu a na Haiti.
   Když čtete vyprávění těhle dvou odvážných doktorů, uvědomíte si spoustu věcí. Hlavně ale to, že máme zatracenou kliku, když žijeme tam, kde žijeme. Je to lekce pokory jako hrom. Zároveň uvidíte pod pokličku jedné z nejváženějších, ne-li nejváženější neziskovky na světě a doslova vám z toho spadne čelist.
   Misi Afganistán jsem nečetl očima, ale poslouchal jako audioknihu. Vydala Audiotéka a famózně načetl Lukáš Hlavica. Moc doporučuji. Nuda nehrozí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář