Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jurský svět – tip na film pro celou rodinu

15. 10. 2015

Lumír Šarman, 7. října 2015

Když přišel v roce 1993 do kin film Jurský park, byl pro všechny, kteří ho shlédli, zjevením. Poprvé se za pomocí špičkových filmařských triků podařilo vytvořit iluzi, která se skoro prolínala s realitou. Tedy když pomineme, že nikdo z lidí nikdy žádného živého dinosaura neviděl a při pohledu na ty filmové srovnáváme naší představu reality s tím, co vidíme na plátně.
   Před dvaadvaceti lety představil dávno zaniklý svět režisér Steven Spielbergcdp.jpg a svět na to slyšel. Hlavně kluci od 4 do 99 let se rádi vydali na cestu proti proudu času a ti starší si u nás připomínali krásné chvíle, které prožili s Cestou do pravěku Karla Zemana (1955). Ta byla kdysi také přelomem v zobrazování světa obrovských tvorů s malým mozkem a naší konfrontace s ním.
   Natočit první Jurský park stálo společnost Universal 63 milionů dolarů (v přepočtu dnešním kurzem zhruba 1, 5 miliardy korun) a film dosud podle serveru The Numbers vydělal celosvětově přes jednu miliardu dolarů. Jurský svět stál 215 milionů dolarů (5,2 miliardy Kč) a během krátké doby od svého uvedení (červen 2015) už tržby dosáhly skoro 1,7 miliardy dolarů tedy tolik, co stál Prahu tunel Blanka. Film úspěšně prošel tím nejzásadnějším testem – byl přijat diváky s otevřenou náručí a proto stojí za zvážení, jestli na něj nemáte vyrazit i vy.
   Co máte čekat? Svět zábavního parku, který je vypracovaný do nejmenšího detailu, a kde se i hnidopich zapotí při hledání nedostatků. Příběh sám není nijak komplikovaný. Opět hrají hlavní roli děti, vědci, kteří dostali do rukou nebezpečnou hračku a pustili se na scestí, stateční ochránci přírody bojující proti mamonu, láska a samozřejmě – dinosauři! Celá rodina se bude bavit a nakonec to (celkem) dobře dopadne. Mé hodnocení: 80% a doporučuji 3D zážitek. Při něm zažijete podivuhodné prostředí nejintenzivněji.
   PS: Detailní pohled na Jurský svět a ukázku toho, jak uchopit marketing kolem celosvětového trháku je stránka http://www.jurassicworld.com/. Trailer k filmu najdete tady. Další informace nabízí server ČSFD.