Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak žít dlouho a spokojeně?

4. 3. 2018

Tip na knihu k přečtení

 

Lumír Šarman, 13. února 2018

Otázku v titulku si alespoň podvědomě klademe všichni a každý si na ni po ikigai.jpgsvém i odpovídáme. Do odpovědi se promítají poselství našich rodičů a prarodičů – to, jak jsme byli vychování (a k čemu) – i vše, co jsme následně posbírali v rámci vlastní cesty životem.
   Na světě existuje místo, kde je největší koncentrace stoletých lidí. Je jím japonský ostrov Okinawa. Autoři knihy „Ikigai – šťastný a dlouhý život“ Héctor García a Francesc Miralles se tam vypravili a zkoumali život tamních staříků a stařenek. Svou zkušenost pak promíchali s dalšími osvědčenými poznatky z celého světa a výsledkem je inspirativní kniha.
   A v čem tedy spočívá dlouhý a spokojený život? Nečekejte překvapení – vždyť to každý tušíme. Zdá se, že klíčovou a jedinečnou úlohu má nalezení smyslu života. Nikoliv univerzálně platného pro všechny lidi, ale toho svého. Vědět, proč jsme na světě a co po sobě chceme zanechat je oheň, od kterého se pak zapálí všechny ostatní zdroje dlouhého žití. Tak ať žijete a máte IKIGAI– stále něco smysluplného na práci.