Jdi na obsah Jdi na menu
 


Filmový nářez – Na hraně zítřka - tip

25. 6. 2014

Lumír Šarman, 12. června 2014

Kvízová otázka: o čem je film Na hromnice o den více? Pokud si zrovna nemůžete vzpomenout, on-the-edge.jpgtak vám dám nápovědu: v hlavních rolích hrají Bill Murray a Andie MacDowell. Jedou společně natočit reportáž o svišti Philovi. Jenže se stane něco nečekaného. Hlavní hrdina – předpovídač počasí, který se jmenuje také Phil a myslí si, že je mistr světa, procitne příštího rána do stejného dne. A tak to jde pořád dokola. Časová smyčka je zdrojem mnoha komických situací a konečného zmoudření Phila (člověka).
  Podobný nápad (s časovou smyčkou) dostal zřejmě japonský spisovatel Hiroši Sakurazaka, když napsal v roce 2004 román All You Need Is Kill (Vše, co potřebuješ, je zabít). Tímto románem se inspirovali tvůrci nového sci-fi filmu Na hraně zítřka (On the Edge of Time). Jde o příběh z blízké budoucnosti, kdy Zemi napadnou cizí bytosti – mimikové. Hlavní hrdina  - americký major Bill Cage v podání Toma Cruise přijíždí do Evropy natočit reportáž o velké protiofenzívě lidské armády vybavené moderními zbraněmi. Jenže všechno se tak nějak zvrtne. Cage dostane strach, je za to degradován a poslán do první linie bojovat. Po pár minutách na bojišti po střetu s jedním z mimiků umírá, protože lidé nemají šanci. Následně se probudí do včerejšího dne. A pak znovu a znovu…
   Nemá smysl dál popisovat příběh, který vás vtáhne už po prvních deseti minutách a nepustí až do konce. Když očekáváte opakování schématu posledních několika minut, režisér ho změní, aby vás překvapil. Závěr stojí za to. Doporučení: pokud se vám nelíbil ani jeden z následujících filmů, možná na Na hraně zítřka nechoďte – Transformers, Válka světů, Vetřelec(i), Minority Report.

   Moje hodnocení: 90%.