Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dvě knihy o Češích a Česku

25. 9. 2011

Lumír Šarman, 25. 9. 2011

Když si vybírám knihu, kterou budu číst, už nějakou dobu se řídím vlastně jenom podle doporučení.gottland.jpg V nějaké statistice jsem si přečetl, že Češi patří celosvětově k nejnáruživějším čtenářům a také jsem se dozvěděl, že u nás vychází v přepočtu na čtenářskou hlavu nejvíce knižních titulů na světě. Takže příležitostí ke čtení máme víc než dost.
   Před několika dny jsem dočetl už druhou knihu polského čechofila (člověka, který nepokrytě přiznává, že má rád naši zemi a tedy i nás Čechy, Moravany a Slezany + další lidi z národnostních menšin zde žijících) Mariusze Szczygieła. Jmenuje se „Udělej si ráj“ a volně navazuje na jeho předchozí titul „Gottland“. Obě díla jsou pohledem Poláka na své sousedy, jejich nepříliš vzdálenou historii a mentalitu. Autor také (zejména v knize Udělej si ráj) nahlíží do naší národní povahy, která se všeobecně prezentuje jako jedna z nejateističtějších na světě. Proč vlastně Češi nevěří v boha?
   Gottland je kniha z níž čiší milý nadhled a přátelská ironie. Udělej si ráj, však zní temnějšími tóny, protože hloubka autorova ponoru do místních vod je hlubší (ve větší hloubce už není vše tak prozářeno světlem).  Obě díla však mohu vřele doporučit všem, kteří dokážou mentálně slézt z pohodlné pece zažitých představ a podívat se sami na sebe jinak.