Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dva tipy: kniha a film

18. 9. 2014

Lumír Šarman, 9. září 2014

Vloni vstoupil i se svým hnutím razantně do české politiky, když už předtím vybudoval mocné ab.jpgvýrobně – obchodně - mediální impérium, které sahá od Německa až na Slovensko. S jeho příchodem do parlamentu a do vlády si mnoho lidí spojovalo a stále spojuje velké naděje na změnu. Jenže jaký je doopravdy? Jak se odvíjel jeho život a co si myslet o jeho motivaci? Myslím to dobře s námi nebo především se sebou?

   Andrej Babiš. Každému, kdo nechce být ovčanem (ovce + občan = ovčan), ale občanem, který chápe svou zodpovědnost za budoucnost svých dětí, doporučuji k přečtení zajímavou knížku Tomáše Perglera „Babiš, příběh oligarchy“. Autor se pokusil o poctivý pohled na historii jednoho z nejmocnějších mužů naší současnosti, a i když sám přiznává, že neprozkoumal úplně vše, dává čtenáři hodně materiálu k přemýšlení. Byl AB spolupracovníkem STB? Z řady informací vyplývá, že ANO. Je ministr financí a současný místopředseda vlády ve střetu zájmů (rozhoduje o věcech, které se týkají i jeho megafirmy)? Evidentně také ANO. Co zamýšlí do budoucna? Tady jsme odkázání do značné míry na svůj odhad. S dobrými informacemi může být přesnější a my v příštích volbách obezřetnější.

   Třeba je hnutí ANO opravdu tím správným klíčem k lepší budoucnosti Česka. Třeba s ním bude opravdu všem líp. Nechat se však směřovat ve svém úsudku pouze mediální mašinérií Babišových médií (MF Dnes, Lidové noviny, Metro, idnes.cz, TV Óčko, Rádio Impuls), by ale bylo nebezpečné.

hplusz.jpg   Druhým dnešním tipem – tentokrát asi hlavně pro věkovou kategorii 40+, je dokument „Století Miroslava Zikmunda“, který natočil jeho dlouholetý přítel a režisér dokumentarista Petr Horký. Název vystihuje přesně, na co se divák může těšit. Na procházku předlouhým a událostmi nabitým životem asi nejslavnějšího československého cestovatele minulého století. Ten ve filmu mnohokrát připomíná, že spolu s ním cestoval jeho celoživotní přítel Jiří Hanzelka. Sto osmnáct minut trvající dokument nabízí připomínku slavných cest dvojice H+Z včetně původních filmových záběrů, ale i nahlédnutí do rodin obou světoběžníků, které cestování svých tátů do značné míry odnesly. Stranou nezůstal ani zlom po roce 1968, který by vnější pozorovatel mohl označit jako pád na dno.

   Miroslav Zikmund, ve svých devadesáti pěti letech (!) stále energicky sděluje: nemá smysl se mořit s minulostí, ale dívat se do budoucnosti. Jeho přístup je inspirující a hlavně pro něj si stojí za to do kina zajít.

   PS: na konci filmu, při titulcích, jsem si připadal jako rybka polapená v síti výše zmíněného koncernu Andreje Babiše – hlavní sponzorem dokumentu byl totiž jeho Agrofert... 
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář