Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dobrý večer v knihovně

8. 5. 2012

Kateřina Orlová, 8. května 2012

Ve čtvrtek 3. května se v Městské knihovně v Lomnici nad Lužnicí konal křest knihy Z vodnických splavů jižních Čech. Autorem textu je Vladimír Janda a fotografií Petr Němec, splavy.jpgknihu vydalo jindřichohradecké nakladatelství Epika. Kmotrem je Jiří Krška, kapelník Rybníkářů, jenž také večer provázel toulavými a bluesovými písničkami.
   Knížka poeticky i epicky pojednává o třeboňských vodách, především rybnících a ještě víc rybníčcích, a je dítětem bot z toulavého telete, které pan Janda rád obouvá. Prochozená místa, která zná „jak svý boty“, přibližuje vyprávěním, odbornými historickými a vodohospodářskými informace a povídkami, které dokresluje barevnými fotografiemi Petr Němec. Autoři chystají další díl, v němž se budou věnovat přítokům Lužnice.
   Během večera pan Janda vyprávěl o vzniku knihy, stručně představil svou minulost, vztah k Lomnicku a dalším místům v okolí a přečetl něco ze své tvorby. Poděkoval městskému úřadu za vstřícnost, jež mu umožňuje i nadále v Lomnici působit jako učitel na kytaru. Přítomná paní starostka naopak poděkovala jemu a zdůraznila, že v Lomnici pana Jandu velice vítá, protože sem nepřináší všudypřítomné tržní vztahy, ale něco úplně jiného, což Lomnice potřebuje.
   Na závěr si všichni přítomní připili na zdar díla šampaňským a jiným vínem a autoři knížku zájemcům podepisovali.
   Večer to byl vpravdě dobrý, hezký a příjemný. Stimuloval všechny smysly, a tak to má být. Sluch plynulým a vtipným vyprávěním pana Jandy a pohodovou hudbou pana Kršky, zrak obrazy pana Antonína Hanzala, které jsou ve studovně knihovny umístněny a jež dokonale doplňují knížku převážně vodními a jihočeskými tématy, hmat a čich krásným požitkem z nové knihy, chuť hostinou, která ke každému křtu patří. Především však ve spojitosti s vnitřní silou, originalitou, tvořivým duchem a optimismem pana Jandy tvořily všechny vjemy mix, který přerostl právě v ono duchovní povznesení, které (nejen) Lomnice potřebuje.


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář