Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana

26. 5. 2014

 – pocta všem psům a fantazii (tip na film)

Lumír Šarman, 12. května 2014

Některé dětské filmy bývají opravdu dětské a rodiče při nich úpí nudou nebo v horším případě pps.jpgv kině dokonce usnou. Naštěstí existují i rodinné filmy, kde si přijde na své taťka i jeho malý syn či dcera. Takovým filmem rozhodně je Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana.
  Asi by vás nenapadlo, že po světě jednou bude chodit pes, který bude chytrý natolik, aby získal Nobelovu cenu, hbitý tak, že vyhraje olympijskou medaili a moudrý do té míry, že bude radit několika prezidentům. A dokázali byste si navíc představit, že tenhle superpes – pan Peabody, jednoho dne najde pohozené dítě (Shermana), které si následně adoptuje? Pokud už v této chvíli máte oči v sloup a říkáte si, co je to za blbost, tak dál nečtěte. Stačí, když zastrčíte vaše chodidla hlouběji do léty vyšlapaných bačkor a budete dál dřímat ve světě, který je předvídatelný jako český politik.
   Pan Peabody vychovává syna a ten jde jednoho dne do školy. Tam se popere s protivnou spolužačkou a nepříjemná úřednice ze sociálky udělá rychlý závěr:  Shermana je potřeba Peabodymu odebrat. Pes přece nemůže vychovávat dítě. Tím začne gejzír situací, který srší krásnými obrazy, vtipem i historickými reminiscencemi. Pan Peabody sestrojil totiž časostroj, se kterým je možné cestovat do dřívějších dob, potkat třeba Michelagela s jeho Monou Lisou, Robespierra, jak organizuje Francouzskou revoluci nebo faraóna Tutanchamona a zažívat při tom dobrodružné chvíle.  
    Celý film je poctou dobré psí duši, která vždy stojí při člověku, a fantazii, která hlavně v animovaných filmech nezná mezí a ukazuje nám, že svět je takový, jako si ho uvnitř hlavy uděláme.
   Mé hodnocení je  85% a vřele doporučuji všem od 6 do 106 let.