Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dalekohled do budoucnosti – tip na knihu

7. 11. 2016

Lumír Šarman, 7. listopadu 2016
Zaujala mě na první pohled. Černá kožená vazba přetažená gumičkou jako diář 2036.jpgse výrazně lišila od ostatních knih vyskládaných do úhledné pyramidy a označené nápisem „NOVINKY“. Na obálce nebyl autor, jen šikmo napsaná číslovka 20 a pod ní 36. Vzal jsem ji do ruky a otevřel. Hledal jsem autora, téma. Ten zní 2036, Tomáš Sedláček a hosté: Jak budeme žít za 20 let. To mě ještě víc zaujalo.
   Jindřich Šídlo, Šimon Pánek, Cyril Höschl, Bedřich Moldan, Zbyněk Frolík, Markéta Pravdová, Marek Orko Vácha a dalších 13 uznávaných osobností svých oborů – v čele s Tomášem Sedláčkem (mimo jiné bývalý ekonomický poradce V. Havla, vysokoškolský učitel, autor i ve světě populární knihy Ekonomie dobra a zla), přináší své pohledy na naši budoucnost. Zároveň se čtenář dozvídá hodně o jejich pohledu na současnost. A pokládá si opakovaně otázku: Vidím to taky tak?
   Kam se do roku 2036 posune naše společnost, lékařská věda, starost o životní prostředí? Co budou umět počítače? Jak to bude se sportem? Budeme ještě mluvit česky a bydlet tak, jak bydlíme nyní? Bude dost práce pro všechny nebo nám stát poskytne garantovaný příjem – základ, který dostaneme, ať už pracujeme nebo ne? Budeme věřit v Boha? V něco? To je jen část otázek, na kterou si autoři sborníku 2036 odpovídají. Nikdo z nich přitom netvrdí, že ví, co se stane. V každém případě však tahle dvacítka profesionálů vidí s jistotou alespoň část budoucí reality. Je rozumné toho využít.