Jdi na obsah Jdi na menu
 


Atlas mraků – fascinující román i film

9. 5. 2013

Lumír Šarman, 23. dubna 2013

Na počátku minulé zimy jsem v kině shlédl film Atlas mraků. Zážitek z jeho am.jpgsledování byl tak silný, že mě před několika týdny dovedl ke koupi stejnojmenného románu současného amerického autora Davida Mitchella.
   Román i film vypráví šest různých a přitom v něčem podobných příběhů rozprostřených v dlouhém čase. První z nich se odehrává v devatenáctém století většinou na palubě plachetnice jménem Věštkyně, která pluje z vod kolem Nového Zélandu do Ameriky. Je o přátelství a zradě. Druhý v třicátých letech století dvacátého, je plný hudby a lásky a probíhá v Anglii a Belgii. Nebojácná novinářka Lisa Rayová je hlavní postavou příběhu třetího z USA sedmdesátých let 20. století. Groteskní je vyprávění čtvrté, o nepříliš úspěšném nakladateli Cavendishovi, kterého jeho bratr zavře do útulku pro přestárlé. Jídlonoška Sonmi451, genetický naklonovaná novodobá otrokyně, provází čtenáře nahlédnutím do neveselé totalitní budoucnosti, která by nás klidně mohla čekat a spoluvytváří příběh pátý. Nakonec vás David Mitchell zavede do několik století vzdálené budoucnosti, do doby kterou nazývá „po Pádu“ a kde svým způsobem lidé začínají svou historii znovu, od primitivních a neznalostí zatížených začátků.
   Atlas mraků je román o lidské statečnosti, o touze po svobodě, ochotě za ni bojovat, o lásce a přátelství. Je tedy o hodnotách, které je dobré si stále připomínat. Čtenáři určitě neunikne i Mitchellovo líčení základních lidských archetypů, které od nepaměti žijí na tomto světě a jejichž soupeření žene dějiny kupředu. Ve všech příbězích je patrná autorova myšlenka, že i když jsme jako jednotlivci jenom kapky v oceánu celého lidstva, oceán není nic jiného, než hodně kapek…
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář