Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z Bratislavy do Košic aneb z deníku příležitostného letce

27. 2. 2009

Lumír Šarman

 

Když mi kolega položil otázku, jestli bych mu nepomohl a nevzal za něj seminář u jednoho z jeho klientů, řekl jsem proč ne. To jsem ještě netušil, jaké nové zážitky na mě v souvislosti s tímto rozhodnutím čekají. Seminář se totiž měl odehrávat v Prešově. Pro mladší ročníky – Prešov je město s asi sto tisíci obyvateli na východě Slovenska, ještě dál než jsou slavnější a větší Košice.

Pokud si zadáte trasu Lomnice – Prešov do některého z nástrojů pro plánování cest, dostanete zhruba takovýhle výsledek: 618 km, 7 hod 46 min. jízdy. Když to vše skombinujete s faktem, že máte následně práci v Bratislavě, možná dojdete ke stejnému závěru jako já. Do Bratislavy jsem se přesunul autem přes Vídeň za nějaké 3 hodiny. Pak jsem sedl na letadlo a letěl do Košic. Mimochodem, bratislavské letiště M.R. Štefánika je ve srovnání s naší Ruzyní jako motoráček vedle Pendolína. Jenom pár desítek lidí se pohybuje po letištní hale a odlety a přílety se vejdou na dvě televizní obrazovky. Možná to bylo tím, že byla neděle. Okamžitě mě napadlo slovo provinční. Na druhou stranu ten klid člověka láskypně provede všemi procedurami. Připadáte si skoro jako doma.

ObrazekPo přejezdu k letadlu za pomocí autobusu jsem zjistil dvě věci. Za prvé: nepříjemně fučelo (byl 1. únor), za druhé: poletíme malým letadlem asi tak pro 70 lidí plus posádka poháněným dvěma vrtulemi. Pro znalce – šlo o francouzský stroj ATR 72. Na místě, kam mě směroval můj palubní lístek, seděl postarší Ital, který nejevil příliš ochoty sednout si jinam. Mimo jiné asi proto, že jinde už nebylo místo. Letuška mě tedy ještě s jedním podobně šťastným cestujícím usadila na dvojici sedadel v protisměru, těsně za pilotní kabinu. Připadal jsem si rázem jako zboží čerstvě vystavené do výlohy, protože jsem viděl na nejméně polovinu všech cestujících a oni samozřejmě na mě. Tento menší nedostatek soukromí jsem však zdárně překonal a celý let proběhl hladce. ObrazekPár údajů: letěli jsme ve výšce přes 5 kilometrů rychlostí 530 km/h, venku bylo -19 a celou vzdálenost jsme zvládli za 45 minut. Letiště v Košicích je malé, ale moderně vyhlížející. Během 15 minut jsem i se svým kufrem opouštěl jeho prostory. Celé legrace včetně cesty zpět o dva dny později mě se Sky Europe přišla na 70 €. Autem bych to za stejnou cenu a hlavně dobu neměl šanci zvládnout.