Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velikonoce

19. 4. 2011

Jiří Kos, 19. dubna 2011
  

   Blíží se Velikonoce, které většina lidí vnímá jako svátky jara a těší se na příjemný víkend natažený o sváteční pondělí. Při oslavách určitě nikde nebude chybět stůl plný dobrot – uvařená obarvená slepičí vajíčka, čokoládové figurky, piškotový beránek, mazanec a další dobroty, které nakonec jejich majitelé z velké části rozdají malým koledníkům, až přijdou ke dveřím s pomlázkou a s košíčkem zarecitovat známé básničky a říkanky. A v neděli večer se bude určitě z mnohých zahrádek a dvorků do ulic linout libá vůně grilovaného masa. Jak nejlíp oslavit sváteční večer než doma v rodinném kruhu příjemně u zahradního krbu?
   Velikonoce skutečně probouzejí přírodu, ale také mají své velice silné duchovní pozadí, ve kterém se odrážejí různé historické události. Jako první slavili Velikonoce hebrejští pastýři - nazývali je svátkem nekvašených chlebů, které jim připomínaly odchod svých předků pod vedením Mojžíše ve 13. století před naším letopočtem z otroctví. Židé si zase připomínali jinou událost. Svátky dostaly název „Pesach“ – což znamenalo překročení a měly připomínat jednu velice významnou kapitolu z bible. Bůh totiž nařídil andělům pobít všechny prvorozené děti žijící v Egyptě, kromě židovských rodin, jejichž dveře byly potřené krví z obětních beránků.
    Křesťané slavili nejdřív Velikonoce společně se Židy, ale postupně si vytvořili své vlastní svátky. Připomínají si v nich smrt a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Zelený čtvrtek je vzpomínkou na poslední večeři Ježíše se svými učedníky, Velký pátek zasvětili jeho ukřižování na Golgotě, o Bílé sobotě bylo mrtvé tělo uložené v hrobě a na Boží hod velikonoční bylo vzkříšené. Tyto svátky v sobě zahrnují smutek i radost a také naději, že život smrtí nekončí. A to je velký odkaz dalším generacím. Velikonoce jsou po Vánocích druhým nejvýznamnějším a nejoblíbenějším svátkem, proto ho rádi oslavujeme především dobrým jídlem a pitím. Neměli bychom je brát jen jako svátky jara. Doporučuji některý den zajít na velikonoční bohoslužbu do kostela a při božím slově nasytit i naše duše.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář