Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ručně psaným kronikám je už odzvoněno

14. 7. 2011

Jiří  K o s

   Kdyby dneska žil slavný rožmberský vládce Petr Vok, určitě by psal své kroniky elektronicky a využíval by přitom hojně internetových služeb. Petr Vok byl totiž velice vzdělaný a pokrokový muž. Nadevše rád sám osobně zapisoval všechny důležité události ale i obyčejné drobnosti ze svého panství do knih a dokonce měl i jeden zvláštní spis tzv. Pokutní Registr, ve kterém uváděl všechno důležité ale i nedůležité, co se stalo, při jeho velkolepých hostinách.
   Ručně psaným kronikám již odzvonilo. Oficiální web města Lomnice a zpravodajská média Lomnické listy a Alternativa (nyní E-Alternativa) předkládají občanům Lomnice dokonalý přehled toho, co se v městě přihodilo a k tomu ještě nabízejí spoustu zajímavých střípků z běžného života. Jde jenom o to, umět tuto existující nashromážděnou informatiku velice dobře poskládat a dát ji společně s přehledným vyhledáváním na stránky k dispozici všem internetových návštěvníkům. Když potřebujete zjistit vlakový spoj, nejdete se podívat do vývěsek na nádraží, ale zapnete počítač a hledáte ve vyhledávači osobní přepravy. Když budete chtít vědět, co se všechno stalo v Lomnici třeba o minulé pouti, měli bychom taky zapnout počítač a najít všechny potřebné informace pohodlně na internetu.
   Městu Lomnici by slušela nějaká dobře vedená elektronická kronika nebo web, který by se jí podobal. Určitě by ji navštívilo mnohem více občanů, než tu ručně psanou. Já osobně nerad čtu rukopisy. Ten, kdo je napsal, se určitě moc snažil, měl přitom i úhledné písmo, já přesto musím vynaložit dost námahy, abych jeho rukopis vůbec přečetl. Zvykli jsme si číst jen přehledné texty. Dopisy si také nesmolíme ručně, ale posíláme si je přes mail nebo Facebook. Proto by měla být lomnická kronika nová, moderní a poplatná dnešní době.
   V podobné situaci se nachází i lomnický rozhlas. Je to už velice zastaralý způsob informatiky a kromě několika babiček, zprávy z rozhlasu skoro nikdo neposlouchá. A ty babičky se stejně v podstatě nic nedozví, protože jsou nahluchlé a všichni dobře víme, jak některé nainstalované ampliony špatně fungují. Navíc není současným moderátorským hvězdám moc dobře rozumět. Lidé většinou shánějí informace ze svého města pomocí lomnického webu. A internet jim to skvěle umožňuje - je totiž stejně jako vesmír nekonečný.
   Tuto moji úvahu zakončím slovy Rudolfa Hrušínského st. ve slavném filmu Postřižiny, režiséra Jiřího Menzela: Je jiná doba – doba zkracování, i já jsem zastřihl svůj knír… Mnoho lomnických občanů si zvyklo hledat informace jinak, než chodit číst vývěsky do vestibulu úřadu. A vývoj dalších a lepších komunikací bude nezadržitelně kráčet vpřed, proto by mělo být občanům Lomnice umožněno najít na internetu mnohem víc a lepších informací ze života našeho města.