Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poslední kniha Jana Balabána

13. 3. 2011

Zeptej se táty - minirecenze

Mezi žhavými kandidáty na cenu Magnesia Litera 2011 v kategorii "próza" je román Jana Balabána "Zeptej se táty". Autor už nestihl jeho vydání. Zemřel 23. dubna minulého roku. Jeho poslední text tak do finální podoby dotáhl jeho přítel a básník Petr Hruška. Jak sám píše v ediční images.jpgpoznámce, provedl vlastně jen poslední drobnější úpravy, na kterých byl s autorem dohodnut.
Jan Balabán byl významnou postavou české prózy, vždyť jeho kniha povídek "Možná že odcházíme" byla knihou roku 2004 a získala Magnesii Literu 2005 .
Ve svém posledním díle si autor vybral téma, které sám prožíval, a které jednou prožíval nebo bude prožívat každý z nás - smrt otce. Hlavními postavami děje jsou manželka Marta a děti Emil, Hans (Jan) a Kateřina, kteří sami i společně hledají odpovědi na otázky spojené s odchodem pro ně tak důležitého člověka. Krásná autorova čeština, až básnické metafory a hloubka myšlenek nejsou elixírem obsahujícím všechny odpovědi, ale popisem opravdového lidského objevování sama sebe i lidí kolem sebe.
Knihu vydalo nakladatelství Host, má 181 stran a lze ji koupit az 229 Kč. Za sebe vřele doporučuji.

-LŠ-

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář