Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kniha mého srdce

2. 4. 2011

Jiří Kos

   Měsíc březen bývá tradičně ve znamení knih a jsem moc rád, že lomnická knihovna při té příležitosti letos uspořádala akce, které především dětem a mládeži připomněly, že kniha je a zůstane kvalitním pilířem české kultury. V tomto duchu se nedá zapomenout na rok 2009 – ten totiž byl celý zasvěcený knihám díky České televizi a její celonárodní anketě Kniha mého srdce o nejoblíbenější titul českého čtenáře. Anketa se velice zdařila a humorné příběhy Saturnin od Zdeňka Sirotky vyhrály zcela zaslouženě. I mně se líbí, ale svou nejoblíbenější knihou bych asi hledal v jiném žánru. 
   Člověk se s knihou setkává celý svůj život a už od raného dětství, kdy rodiče čtou dětem broucci.gifpohádky na dobrou noc. I mně je maminka četla. Měl jsem spoustu oblíbených knížek, ale jedna z nich měla pro svůj půvab a výchovný charakter přede všemi absolutní přednost. Jedná se o Broučky Jana Karafiáta. Maminka z této knihy ráda předčítala a my děti – já, mé sestry a bratři -  všechny příběhy s velkým potěšením poslouchaly. Malý Brouček se podobal lidem, žil ve spořádané rodině, rodiče ho vedli k víře k Bohu a také byl občas neposlušný. A nikdy ho neminul spravedlivý trest. Musel sám poznat správnou životní cestu a věděl, že má podporu ve svých rodičích, a když dospěl ve své ženě a v dalších přátelích z hmyzí říše. Žádná pohádka ve mně nezapustila tak hluboké kořeny jako právě Broučci.
   Velice zajímavé jsou informace o autorovi knihy. Jan Karafiát byl totiž evangelický farář, narodil se roku 1846 (zemřel roku 1929) a bydlel v malé obci Hořátvi jižně od Nymburka, kde se staral o svou farnost. Sedával ve stínu místní asi dvousetleté lípy, která měřila čtrnáct metrů, a psal pro děti pohádky. Právě tam se zrodila knížka Broučci pro malé i velké děti, která vyšla v roce 1876 jako anonymní svazeček. Čtenáři si ho v té době skoro vůbec nevšimli. Až v roce 1893 knihu zviditelnil novinář Gustav Jaroš, který Jana Karafiáta nazval v tehdejším týdeníku Čas českým Andersenem. Kniha získala oblibu, přesto nadále vycházela bez autorova jména. Teprve až v desátém vydání se poprvé objevilo pod názvem „Broučci“ skromným písmem - Jan Karafiát.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář