Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hledání zázraku domova

29. 9. 2010

Robert Fulgum (přeložil Lumír Šarman)

Kde je pro Vás domov?
  Dostatečně nevinná otázka. Obvykle se klade v ranných stádiích nové známosti, zvláště během cestování. Obvyklé významy: Kde teď žiješ? Kde si vyrostl? Odkud pocházíš? V době kočovné existence, když mnoho z nás už se několikrát stěhovalo, odpovědí obvykle není místo uvedené v oficiálním formuláři jako “místo narození”. Posuňte tu otázku na “Kam byste jel, kdyby jste měl jet domů?” nebo se zeptejte “Kde se nejvíce cítíte doma?” Někdy odpověď leží za otázkou “Kam Chcete být pohřbeni až zemřete?” Poslední domov.
  Je mnoho způsobů, jak být doma. Jeden je nikdy z domova neodejít. Myslím na lidi, se kterými zapad-slunce.jpgjsem vyrostl a kteří stale žijí ve stejném městě, které já jsem před dlohou dobou opustil. Pro některé lidi je domov kdekoliv, kde mají teď své věci. Další způsob je cestovat po světě a nakonec, po odchodu do důchodu, se vrátit zpět na místo, kde jste začínali. Znám lidi, kteří to tak udělali. Tam kde je většina vaší rodiny – to je domov – ačkoliv s rodinou roztroušenou po celém světě je pro většinu lidí těžší se usadit.
  Taky můžeme najít domov v někom jiném – kdekoliv se pak ta osoba nachází, tam je váš domov. Znám páry, které takový domov mají. A pak je tu schopnost nosit si s sebou pocit domova uvnitř, takže kdekoliv jste, tam je domov. A to je ten zásadní, ne?
  Domov. Takový mocný pojem.  Potřeba mít kořeny – v rodině, v kruhu přátel, v místě, v lidech ve své  zemi, v Zemi jako takové. Často mě ohromuje co všechno lidé vydrží, co vše vytrpí a že jsou dokonce schopni položit svůj život, když jde  o domov.
  Procházel jsem se včera  pozdě v noci v dešti, díval jsem se na světla zářící z domů, které jsem míjel a přemýšlel, jestli lidé uvnitř jsou doma. Vydal jsem se domů. Nikdo tam nebyl. “Vítej doma”, řekl jsem,  když jsem vešel do dveří. „Chovej se jako doma” odpověděl jsem si. A to jsem také udělal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář