Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dvě zajímavé knihy

5. 8. 2011

Lumír Šarman, 5. srpna 2011

Nevím jak vy, vážení čtenáři, ale já nejvíce knih přečtu v létě a o Vánocích. I toto léto – a možná, že k tomu vydatně přispělo i deštivé a chladné počasí – jsem přečetl knih hned několik. O zážitek, který mi přinesly dvě z nich, bych se s vámi rád ve stručnosti podělil.   
   Nejdříve jsem otevřel publikaci Postamerický svět od  Fareeda Zakarii (vydalo nakladatelství postusasvet.jpgAcademia v roce 2010). Knihu jsem vlastně četl na doporučení prosincového čísla časopisu Respekt a neudělal jsem chybu, když jsem na doporučení dal. Zakaria nabízí pohled na zemi, kterou má evidentně stejně jako já rád -dnešní Ameriku. Ta pomalu, ale jistě přestává být světovou supervelmocí číslo jedna tak, jak jsme na to byli zvyklí po skončení druhé světové války a ještě více po skončení studené války v osmdesátých letech dvacátého století.  Zakaria  (původem Ind, který se do USA přestěhoval) popisuje výzvy (Čína a Indie jsou mezi nimi ty největší), se kterými se Spojené státu budou muset vypořádat, chtějí-li i do budoucna hrát ve světě prim. Amerika budoucnosti bude podle Zakarii určitě jiná, než ta dnešní, ale bude to stále rozhodující hráč na mezinárodním poli, kterého svět potřebuje.
 ceske-sneni.jpg  Z velké země jsem se vrátil k nám, do malého, nicméně nám tolik milého Česka. Publicista Pavel Kosatík totiž vloni vydal svou další knihu. Má název České snění (nakladatelství Torst). Jde vlastně o soubor šestnácti esejů, které doplňují dobové fotografie a reprodukce dalších reálií. Knížka je, jak už název napovídá - o našich národních snech, včetně těch O Slovensku, O pravlasti, O vyhraných bitvách, O SSSR, Rusku a moři. Všechny tyto sny dlouho v našem národě žily a některé v myslích obyvatel zemí Českých a Moravských asi přetrvávají dodnes. Kniha je osvěžujícím pohledem do naší dávné i novější historie s důrazem na období do skončení Druhé světové války. Když si ji přečtete, možná si doplníte či vytvoříte přesnější názor na českou povahu i na historii naší země jako takové.