Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bohové přejí lásce

19. 3. 2011

Jiří  K o s

     Člověk je obyvatel planety Země, který nedokáže žít bez lásky; navíc umí beze zbytku využít všechno, co k lásce patří. Po staletí poznával bohatost a kladné účinky milostného aktu, který neustále vylepšoval a zdokonaloval. Věřil, že pouto mezi mužem a ženou je dílem Boha lásky a ten jediný ho dokáže vzájemně propojovat v lidských srdcí. Všechny milostné praktiky, které vešly ve známost, mu zakódoval do mysli – jen je v pravý okamžik najít. Muž byl v každém případě bojovník a ten ženu dobýval. Žena tvrzí, která se ráda nechávala dobývat a vyplenit. A Bůh lásky přitom řídil jejich milostné chování a vzájemné sympatie.
     Ve starém Řecku vládli podle slavných bájí a pověstí Bohové, kteří obývali posvátnou horu love.jpgOlymp, aby odtud společně spravovali životy nejen pozemských vládců a statečných bojovníků, ale i všech obyčejných lidí. Nejvyšší z nich byl Zeus, jeho manželkou závistivá Héra. Každý Bůh měl své úkoly a povinnosti. Zeus svěřil půvabné Afroditě a jejímu synovi Erosovi všechny starosti, týkající se lásky a vzájemných vztahů u lidí. Afrodita přála všem zamilovaným a měla k dispozici různé prostředky - například pohár lásky, který často zneužívala, aby svedla mladíky, jejichž tvář a postava se jí zalíbily. Její syn Eros vystřeloval na lidi ze své zlaté torny šípy, které měl rozdělené podle jejich účinku. Buď přinášely lásku a štěstí nebo neštěstí a starosti. Za ženu si vybral půvabnou pozemskou dívku, jmenovala se Psychó a ta velice dlouho soupeřila s Afroditou o to, kdo je na světě nejkrásnější. Nakonec je smířil všemocný Zeus, když dal vypít Erosově nevěstě pohár nesmrtelnosti.   
     Bohové v římském starověku byli pojmenováni podle hvězd, které lidstvo s oblibou po staletí pozorovalo na noční obloze.  Nejvyšší z nich byl Jupiter (Joviš), bohyní lásky a krásy se stala Venuše (Kypris) a důležitým poslem zamilovaných byl bůžek Amor (Kupido), který používal podobné šípy jako řecký Eros.  
     V hinduistické mytologii vládl Vinšu – Bůh a ochránce vesmíru a vodstva. Jeho družkou se stala Bohyně Lakšmi, o níž se tvrdilo, že je krásná jako deset miliónů vycházejících sluncí. Národ Indů ji považoval za ztělesnění všech smyslností, které ona a Bůh Vinšu lidem poskytovali pro příjemnější život. Pomocí neviditelné síly vzbuzovali ve svých věřících erotické pohnutky a touhy. Ostatní nechávali na své synovi, který se jmenoval Kama.
     Kama byl Bůh lásky. Jeho stále svěží, mladistvý věk a vesmírná krása ho k tomuto úkolu předurčovaly. Zpravidla na jaře létal na holubici nad  městy a vesnicemi a střílel pomocí luku květinové šípy na lidi, kteří se měli do sebe zamilovat. Jako neviditelný obláček se pak vznášel u každé dvojice v objetí, aby jim mohl vdechovat notnou dávku erotické fantazie.  Jeho manželkou byla Bohyně Rati. Její tvář oplývala  krásou podobnou jako u vládkyně Lakšmi. Jak je vidět, indická, řecká a římská historie v tomto oboru velmi podobala.
     Někdo by mohl namítnout, že řecká, římská nebo indická víra starověku byla v mnohém lepší než rozšířená skálopevná víra křesťanská, ve které přece jenom chybí ochránci lásky. Jenomže ve světě křesťanů je mnoho patronů, ale i andělů, kteří každého člověka ochraňují a vedou rozbouřenými osudy  k posmrtnému životu. A andělé lásky v této víře určitě existují a přejí všem  zamilovaným.
     Lidstvo díky zmíněným bohům a andělům lásky, poznalo smyslnost života a všechny své myšlenky zapsali pomocí vzdělaných písařů do jedné knihy, která se stala známá po celém světě. Jmenuje se Kama Sutra, její existence započala už ve 4. století po narození Krista a název se překládá jako „Aforismy lásky“ nebo také „Písně o lásce“. Kniha obsahuje mnoho poznatků, myšlenek a praktik o erotickém životě a dokládá, že bez lásky, milostného vztahu a fantazie se stává život nudnou existencí. 
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář