Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čtení pro lepší náladu

Příspěvky

Domácí úkol – vyjmenovaná slova po „m“

23. 9. 2018

Poslední den školního roku mi přítel poslal práci svého devítiletého syna, která ho pobavila. Paní učitelka dětem dala domácí úkol. Napsat příběh, ve kterém použijí co nejvíce vyjmenovaných slov po „m“.

 

Příběh muže a ženy – mikropovídka

18. 10. 2017

Začalo to tím, že Bůžek dostal od svého otce Boha dvě semínka, která měl zasadit a vypěstovat z nich něco nového a zajímavého.  Jedno zasadil do neúrodné hlinité země a druhé zase do kypré výživné půdy a byl zvědavý, co se stane. Obě semínka časem vzešla a díky slunci a vodě se vyvíjela.  To, co vyrostlo v neúrodném květináči, bylo drsné, houževnaté a nadmíru odolné, protože každý den muselo bojovat o přežití. To, co vzešlo v úrodné zemi, bylo zase krásné, hašteřivé a neodolatelné, jelikož mělo z čeho brát živiny.

 

Sádrový trpaslík - krátká povídka na víkend

26. 2. 2015

 

Konkurz - povídka

19. 6. 2014

Městečko Hrob nad Krchovem na mapě Česka nenajdete, i kdybyste si na pomoc vzali lupu a podrobný naučný slovník. Město je totiž vymyšlené. Určitě ale existují jiná města, která se mu podobají, ne sice úplně, ale alespoň v něčem. Název vymyšleného města je trochu morbidní, ale mě se líbí a věřím, že časem se proslaví jako Kocourkov.

 

Povídka na víkend - Spící panna

22. 9. 2013

   V každé velké fabrice je kromě zavodní jídelny i kantýna, ve které si mohou zaměstnanci koupit svačinu a pití. Ve strojírenském závodě, ve kterém pracovali Honza Turek a Evžen Volek, byly kantýny dokonce dvě. Velká ve společné budově s jídelnou a malá u nové haly.  V té malé se po ránu tvořily fronty až ven, přestože v ní fungovaly dvě prodavačky. Možná to bylo díky tomu, že v nové hale pracovalo mnohem víc zaměstnanců než ve starých prostorách, ale naskýtala se i jiná příčina. Jedna z prodavaček – paní Jana byla totiž pomalá a nikdo jí neřekl jinak než Spící panna.

 

Povídka - Sportem ke zdraví

13. 9. 2013

Evžen byl sportovcem tělem a duší. Hrával v mládí aktivně hokej za prvoligový TJ  Chomutov a jenom krůček mu chyběl k tomu, aby se tehdy dostal do nároďáku. Jenže jeho tým nakonec sestoupil z elity do druhé ligy a na nadějného hráče se zapomnělo. Po skončení kariéry si udělal trenérské zkoušky, chvíli trénoval mládež na severu Čech, aby ho nakonec zlanařil Spartak Soběslav, který mu nabídl post hlavního kouče. Proto přesídlil do Jižních Čech, zakoupil si tady dům a natrvalo ve městě u řeky Lužnice zůstal.  
 

 

Letní povídka - Knedlíková pře

26. 8. 2013

Kdo někdy pracoval za minulého režimu ve velkém strojírenském závodě jako obráběč Honza Turek a měl možnost se stravovat v místní závodní jídelně, určitě by začal používat pro označení tehdejší vyvařovny jiný, mnohem výstižnější název, například alchymistická dílna. Ale hlad bývá mnohdy nejlepším kuchařem a teplá universální hnědá omáčka je pořád lepší než kus salámu s rohlíkem. Navíc muži nikdy nebyli tak vybíraví jako ženy, proto se pokaždé v poledne vytvořila v závodní jídelně dlouhá řada strávníků.

 

Záletnický slalom

2. 2. 2012

  Franta Lapka miloval zimu, hory, lyže, ale také zakázané mimomanželské výlety po barech, proto pravidelně v lednu jezdil sám do Krkonoš, aby v plném rozsahu popustit uzdu svých vášní. Třpytivý bílý sníh na sjezdovkách byl jeho velkou výmluvou, neboť v čase večerním navštěvoval různé vinárny a horské restaurace, kde bravurně napodoboval Oldřicha Nového v roli Kristiána. A mohl si dovolit velká gesta, jelikož jeho manželka Jitka uspávala doma, daleko od místa činu, dvě malé ratolesti. Letošní rok tomu nebylo jinak. Bez lítosti opustil rodinu a vzal si s sebou hliněné prasátko s tajnými úsporami, které schovával na půdě za trámem. Po rozbití z něho vypadlo několik papírových tisícovek.

 

Pekelná návštěva

2. 11. 2011

Jednoho dne dolehla na podnikatele Rorejsa tak obrovská deprese, že byl svolný okamžitě upsat svoji duši čertu, jen aby zachránil svou zadluženou firmu na výrobu proutěných košíků. Ve slabé chvilce dokonce došel v obýváku ke krbu a nepříčetně volal do otvoru: „Pojď, ty pekelníku - a vezmi si s sebou kufřík se dvěma miliony! Však my se spolu už nějak domluvíme…“

 

Jste mu tak podobný!

18. 10. 2011

Tohle se mi stalo dnes večer. Po pracovním dnu, který skončil docela pozdě, jsem se vrátil na hotel. Bylo něco před tři čtvrtě na sedm. Rozhodl jsem se nejít na večeři do hotelové restaurace a radši ujít dva kilometry směrem do centra města a zároveň s protažením těla zakoupit v supermarketu něco lehkého k snědku.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čtení pro lepší náladu | Komentářů: 0

1 | 2 | 3 | 4 | 5

následující »