Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čtení pro lepší náladu

Příspěvky

Zamyšlení nad knihou

4. 3. 2011

   Březen je především příslib jarních dní, ve mně ale už od dětství zůstává zakódovaný jako měsíc knihy. V padesátých letech minulého století totiž rozhodl Svaz Československých spisovatelů společně s Ministerstvem kultury, že je třeba rozšířit propagaci knih, proto se stal březen každoročně svátkem nejen všech čtenářů, ale i prodejců a distributorů.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čtení pro lepší náladu | Komentářů: 0

Další toulání...

9. 11. 2010


Letní čas se nám změnil na zimní, den končí již po páté odpolední a než se k tomu všemu přidají teploty s ocáskem před číslem, napadne H2O změněná v bílý povlak, vyrazili jsme se podívat do víru velkoměsta – Prahy. Zpočátku se počasí trochu kabonilo a po cestě jsme váhali, zda pokračovat, ale odhodlanost vše překonala...

 

O lenivém spisovateli

28. 10. 2010

Spisovatel León Tužka vedl velice pohodlný život plný světské zábavy, krásných žen a značkového pití. Jelikož u jeho ošuntělého pláště  byla jedna kapsa prázdná a druhá vysypaná, pořizoval všechny radovánky zejména z dluhů a z milodarů, které mu poskytovalo široké příbuzenstvo a také bohaté paničky,...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čtení pro lepší náladu | Komentářů: 0

Dětský hospic

25. 10. 2010

Ve čtvrtek 21. října jsem získala novou zkušenost a zajistila si příští chvíle k přemýšlení. Místní skupina České křesťanské akademie v Třeboni pořádala přednášku ve farním sále třeboňského kláštera pod názvem „I děti umírají“ na téma hospic pro děti. Přijeli manželé Královcovi ze sdružení Klíček, kteří jako první v ČR tuto instituci založili.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čtení pro lepší náladu | Komentářů: 1

Hledání zázraku domova

29. 9. 2010

Kde je pro Vás domov?
  Dostatečně nevinná otázka. Obvykle se klade v ranných stádiích nové známosti, zvláště během cestování. Obvyklé významy: Kde teď žiješ? Kde si vyrostl? Odkud pocházíš? V době kočovné existence, když mnoho z nás už se několikrát stěhovalo, odpovědí obvykle není místo uvedené v oficiálním formuláři jako “místo narození”.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čtení pro lepší náladu | Komentářů: 0

Dvě možnosti

29. 9. 2010

  Na sponzorské večeři školy pro postižené děti otec jednoho ze studentů pronesl řeč, na kterou nikdo z přítomných nezapomene do konce života. Poté co pochválil školu i její zaměstnance, položil otázku: „Když se jí do toho nikdo neplete, tak vše, co příroda dělá, dělá dokonale. Můj syn Ken se však nemůže učit věcem tak jako ostatní děti. On nedokáže chápat  jako jeho vrstevníci. Kde je tedy přírodní dokonalost v mém synovi?“

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čtení pro lepší náladu | Komentářů: 0

Joshua Bell

29. 9. 2010

Na stanici metra vo Washingtone DC sa postavil muž a začal hrať na
husliach; bolo studené januárové ráno. Hral asi 45 minút Bachove
skladby. V tom čase, pretože bola špička, prešli stanicou metra tisíce
ľudí. Po troch minútach od prvých tónov prešiel okolo muž v strednom
veku. Na pár minút sa zastavil, potom sa ponáhľal ďalej...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čtení pro lepší náladu | Komentářů: 0

Konec léta...

23. 9. 2010

I když je ještě srpen, tak ve chvíli, kdy přátelé otevřou náhodnou konverzaci slovy „Vypadá to na podzim...,“ je po létě. Slovo bylo vyřčeno. Je to tak. Spadla klec. Přechod mezi létem a podzimem není otázkou kalendáře. Je to stav bytí - noc v pomalu se pohybujícím vlaku. Jdete spát ve Španělsku a probudíte se ve Skotsku.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čtení pro lepší náladu | Komentářů: 0

Putování 2 - Jižní Čechy

23. 8. 2010

V čem spočívá kouzlo tohoto regionu, objevil snad každý návštěvník již po chvíli vstřebávání zdejší atmosféry. Krajina nám zde nenabízí ohromující horské hřebeny ani jiné přírodní superlativy, její výjimečnost tkví v obyčejném přívětivém venkovském prostředí, které obklopuje jedinečná historická sídla. A na taková jsme se chystali vyrazit.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čtení pro lepší náladu | Komentářů: 0

Z Bratislavy do Košic aneb z deníku příležitostného letce

27. 2. 2009

Když mi kolega položil otázku, jestli bych mu nepomohl a nevzal za něj seminář u jednoho z jeho klientů, řekl jsem proč ne. To jsem ještě netušil, jaké nové zážitky na mě v souvislosti s tímto rozhodnutím čekají. Seminář se totiž měl odehrávat v Prešově. Pro mladší ročníky – Prešov je město s asi sto tisíci obyvateli na východě Slovenska, ještě dál než jsou slavnější a větší Košice.