Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čtení pro lepší náladu

Příspěvky

Máte milujícího manžela?

13. 5. 2011

 

Na cestě po Holandsku

2. 5. 2011

Právě když na českou veřejnost vykoukla špička ledovce souboje mafiánů, opouštěli jsme škaredými billboardy a futuristickými solárními poli zamořenou krásnou českou krajinu a přes velké širé německé lány prosté jakékoli megareklamy mířili do Nizozemí. Zde se kolem dálnice pasou ovce a krávy a lemují ji cyklostezky. Rovinatá krajina zdaleka není nudná, ale milá a důvěrná, s kanály a remízky připomínající rodnou třeboňskou hroudu.

 

Veselé šlehání

23. 4. 2011

    Paní Dagmara už více jak dvacet let pracovala jako vychovatelka mládeže na internátě jednoho učiliště, do kterého většinou chodili chlapci. Neměla tam vůbec jednoduchou pozici; ta by se dala například přirovnat k pohádkám ovčí babičky - něžná ovečka obklopená drzými vlky. Ale s nadhledem to zvládala - jako ta ovečka.

 

Velikonoce

19. 4. 2011

   Blíží se Velikonoce, které většina lidí vnímá jako svátky jara a těší se na příjemný víkend natažený o sváteční pondělí. Při oslavách určitě nikde nebude chybět stůl plný dobrot – uvařená obarvená slepičí vajíčka, čokoládové figurky, piškotový beránek, mazanec a další dobroty, které nakonec jejich majitelé z velké části rozdají malým koledníkům, až přijdou ke dveřím s pomlázkou a s košíčkem zarecitovat známé básničky a říkanky.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čtení pro lepší náladu | Komentářů: 0

Kniha mého srdce

2. 4. 2011

   Měsíc březen bývá tradičně ve znamení knih a jsem moc rád, že lomnická knihovna při té příležitosti letos uspořádala akce, které především dětem a mládeži připomněly, že kniha je a zůstane kvalitním pilířem české kultury. V tomto duchu se nedá zapomenout na rok 2009 – ten totiž byl celý zasvěcený knihám díky České televizi a její celonárodní anketě Kniha mého srdce o nejoblíbenější titul českého čtenáře. Anketa se velice zdařila a humorné příběhy Saturnin od Zdeňka Sirotky vyhrály zcela zaslouženě. I mně se líbí, ale svou nejoblíbenější knihou bych asi hledal v jiném žánru. 

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čtení pro lepší náladu | Komentářů: 0

Mauricius – pestrobarevný ostrov v Indickém oceánu

25. 3. 2011

Mark Twain v roce 1896 napsal, že Bůh nejdříve stvořil Mauricius a až poté ráj. A já mu musím dát o více než stovku let později za pravdu. Přesto, že se mi jeho popis ostrova zdál na první pohled velmi ambiciózní, Mauricius beze zbytku naplnil toto na první dojem trochu přehnané klišé. Pokud jde o mě, naprosto předčil má očekávání.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čtení pro lepší náladu | Komentářů: 0

Bohové přejí lásce

19. 3. 2011

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čtení pro lepší náladu | Komentářů: 0

Co koluje po internetu - Existuje zlo?

15. 3. 2011

Profesor na univerzitě položil svému studentu otázku: „Je všechno, co existuje, stvořené Bohem?“
Jeden ze studentů nesměle odpověděl: „Ano, je to stvořené Bohem.“
„Stvořil Bůh všechno?“, zeptal se profesor.„Ano, pane.“, odpověděl student.
Profesor se tedy zeptal: „Jestliže Bůh stvořil všechno, to znamená, že Bůh stvořil i zlo, které
existuje.

 

Poslední kniha Jana Balabána

13. 3. 2011

Mezi žhavými kandidáty na cenu Magnesia Litera 2011 v kategorii "próza" je román Jana Balabána "Zeptej se táty". Autor už nestihl jeho vydání. Zemřel 23. dubna minulého roku. Jeho poslední text tak do finální podoby dotáhl jeho přítel a básník Petr Hruška.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čtení pro lepší náladu | Komentářů: 0

Pitralon

11. 3. 2011

   Ženil jsem se na jaře roku 1989 - to znamená zhruba půl roku před začátkem něžné revoluce. V té době nám novomanželům zaměstnavatel přes svazáckou organizaci nabídl lukrativní koupi dvou poukazů na desetidenní pobyt k moři do tehdejšího Sovětského svazu na poloostrov Krym do města Jalty.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čtení pro lepší náladu | Komentářů: 0